Teraz zwalczanie afrykańskiego pomoru świń ma być łatwiejsze. Prezydent podpisał ustawę

AGW
pixabay.com
Udostępnij:
Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa pozwala m.in. na wybudowanie bariery przy granicy państwa, co ma zapobiegać migracji zwierząt i rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Chodzi przede wszystkim o skuteczniejszą walkę z afrykańskim pomorem świń, którego kolejne przypadki u dzików są wykrywane niemal każdego dnia.

"Głównym celem ustawy jest zwiększenie skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia przed rozwleczeniem choroby zakaźnej, zwalczania chorób zakaźnych wśród zwierząt wolno żyjących (dzikich), funkcjonowania organów Inspekcji Weterynaryjnej, a także wprowadzenia sankcji za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów i ograniczeń", czytamy w informacji na stronie kancelarii prezydenta.

Nowe przepisy z 14 grudnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt wejdą w życie 7 dni po ogłoszeniu ustawy. Zwalczanie chorób zakaźnych wśród zwierząt ma być efektywniejsze.

Wspomniane bariery mają powstawać w pasie drogi granicznej, która w ustawie jest rozumiana, jako obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej. Jeśli na takim odcinku pojawią się przeszkody, będzie można postawić barierę także na gruntach położonych poza owym pasem.

Przeczytaj też: Zmiany w rolnictwie w 2018 roku. W opłatach za wodę, dopłatach, podatkach

"Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, uzyska uprawnienie do ograniczenia, w drodze decyzji, sposobu korzystania z nieruchomości, przez udzielenie zezwolenia na wykonanie urządzeń lub budowli służących zapobieganiu lub zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, jeżeli właściciel nieruchomości nie wyrazi na to zgody".

Zmiana w ustawie zmierza do ustanowienia obowiązku współpracy organów samorządu terytorialnego z dzierżawcami i zarządcami obwodów łowieckich, w sprawach związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania.

Po zmianie w prawie łowieckim wydzierżawiający uzyskał uprawnienie do wypowiedzenia umowy dzierżawy bez zachowania terminów wypowiedzenia:

  1. po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego albo na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego – w przypadku nieusprawiedliwionego niezrealizowania przez dzierżawcę obwodu łowieckiego rocznego planu łowieckiego na poziomie co najmniej 80% określonej w tym planie minimalnej liczby zwierzyny grubej do pozyskania, w każdym z trzech następujących po sobie łowieckich lat gospodarczych;
  2. na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego – w przypadku negatywnej oceny prowadzenia gospodarki łowieckiej przez dzierżawcę obwodu łowieckiego, wynikającej z postępowania kontrolnego przeprowadzonego przez Polski Związek Łowiecki na podstawie statutu.

Kolejną zmianą jest to, że będzie można przeprowadzić redukcję dzików na terenach miejskich bez użycia broni palnej. Co więcej, starosta uzyska możliwość wydania decyzji nie tylko o odłowie lub odstrzale redukcyjnym zwierzyny, lecz również o odłowie wraz z uśmierceniem.

Zmiany dokonywane w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej mają na celu:

  • umożliwienie organom Inspekcji Weterynaryjnej pokrywania wszystkich celowych wydatków związanych ze zwalczaniem danej choroby, a nie tylko tych wymienionych w katalogu określonym przez ministra właściwego do spraw rolnictwa;
  • umożliwienie tworzenia zespołów do spraw dochodzeń epizootycznych, składających się z osób mających specjalistyczną wiedzę z zakresu epizootiologii weterynaryjnej;
  • określenie zasad wyznaczania lekarzy weterynarii niebędących pracownikami powiatowego inspektoratu weterynarii do wykonywania czynności określonych w ustawie;
  • wprowadzenie odpowiedzialności wykroczeniowej za naruszenie wynikającego z decyzji administracyjnej nakazu wykonywania określonych czynności koniecznych do likwidacji zagrożenia epizootycznego lub zagrożenia bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego lub w przypadku, gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia publicznego albo dla zabezpieczenia gospodarki narodowej przed poważnymi stratami, przewidując karę grzywny za niewykonanie nakazu.

Zmianę wprowadzono również w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Powiatowy lekarz weterynarii zyskuje możliwość wprowadzenia nakazów, zakazów w drodze rozporządzenia – aktu prawa miejscowego m.in. w postaci zakazu dokarmiania zwierząt łownych. Może również nakazać wskazanym w ustawie podmiotom:
1) odłowienie zwierząt łownych wraz z określeniem sposobu przeprowadzenia odłowu oraz postępowania z odłowionymi zwierzętami, w tym ich uśmiercenia;
2) określone postępowanie z odłowionymi lub wyłapanymi zwierzętami;
3) poszukiwanie padłych zwierząt;
4) transport zwłok zwierzęcych do wskazanych miejsc.

Osoba, która wykonuje odstrzał sanitarny zwierząt zyskuje zwolnienie od pracy lub wykonywania zajęć służbowych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub uposażenia. Wolne, które można w ten sposób uzyskać, to 6 dni w roku kalendarzowym.

Prezydent podpisał ustawę 29 grudnia 2017.

Źródło: prezydent.pl
________________________________________

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie