
Tężyczka utajona
Tężyczka utajona (spazmofilia) jest znacznie trudniejsza do zdiagnozowania, objawy nie są oczywiste, organizm wykazuje pewną nadpobudliwość, ale najczęściej bez niekontrolowanych skurczów mięśni. Często pojawia się przewlekłe zmęczenie, drażliwość, problemy ze snem, uczucie niepokoju czy ataki paniki. Charakterystyczne są też epizody mrowienia, drżenia rąk oraz mimowolne skurcze mięśni. Tężyczka utajona może wystąpić także przy prawidłowym stężeniu wapnia we krwi i być związana z niedoborem magnezu i potasu.

Co wywołuje tężyczkę?
Tężyczka to choroba spowodowana zaburzeniami równowagi elektrolitowej organizmu. Może mieć charakter utajony bądź jawny. Do występowania tężyczki prowadzi najczęściej niski poziom wapnia, niedobór magnezu i potasu albo zaburzenia w funkcjonowaniu parathormonu - hormonu regulującego poziom wapnia we krwi.

Kto choruje na tężyczkę?
Na tężyczkę jawną chorują głównie osoby młode obu płci, aktywne zawodowo,choć częściej diagnozuje się ją u kobiet niż u mężczyzn. Objawy pojawiają się w 40 proc. przypadków pooperacyjnej niedoczynności przytarczyc i w 75 proc. u chorych na idiopatyczną niedoczynność przytarczyc.

Czy tężyczka jest uleczalna?
Tężyczka nie jest chorobą śmiertelną, jednak jej objawy znacząco wpływają na jakość życia, prowadzą do przewlekłego zmęczenia, osłabienia, a nawet stanów lękowych. Wyleczenie tężyczki uzależnione jest od przyczyny jej wystąpienia. U chorych, u których nie stwierdza się poprawy pomocna może okazać się konsultacja z psychologiem lub psychiatrą.