
Tężyczka
Tężyczka to poważna choroba, która może się pojawić u każdego bez względu na wiek czy płeć. Lekarze podpowiadają, jak rozpoznać atak tężyczki. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź na kolejnych slajdach.

Tężyczka - objawy
Tężyczka może się objawiać na różne sposoby, jednak najbardziej charakterystycznym symptomem są skurcze mięśni, które mogą obejmować twarz, ręce, nogi, a nawet drobne mięśnie w obrębie krtani, powodując trudności w oddychaniu. U niektórych pacjentów występują nagłe drżenia, mrowienie lub uczucie "przebiegających prądów" w kończynach.

Atak tężyczki
Atak tężyczki jawnej zwykle zaczyna się od uczucia mrowienia w opuszkach palców rąk i wokół ust, pojawiają się bolesne skurcze mięśni. Atakowi towarzyszy silny lęk, niepokój, światłowstręt, podwójne widzenie. Atak tężyczki utajonej przebiega bez jednoznacznych objawów - może się zacząć od drętwienia ciała, kołatania serca, uczucia duszności, któremu towarzyszy silny lęk.

Tężyczka jawna
Tężyczka jawna występuje dość rzadko, objawy są wyraźne i mogą prowadzić do poważnych skurczów mięśniowych. Często pojawiają się bolesne napięcia mięśni, drętwienie kończyn, a nawet problemy z oddychaniem.