Spis treści
Tłusty czwartek 2025
Tłusty Czwartek to święto ruchome, którego data zależy od Wielkanocy. Może wypaść między 29 stycznia a 4 marca. Tłusty czwartek to staropolski zwyczaj i tradycja pieczenia i zjadania pączków i faworków (zwanych też chrustami).
Tłusty czwartek w 2025 roku przypada 27 lutego.
Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Tego dnia w Polsce jada się pączki - według przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie sprzyjało szczęście i dobrobyt.
To Cię może zainteresować
- Poranny brak apetytu - oto możliwe przyczyny. Przez to nie odczuwamy głodu rano
- Dieta bez chleba - czy tak można schudnąć? To się dzieje, gdy nie jemy chleba
- Najzdrowsze śniadanie - pomysł od neurologów. Te produkty warto jeść z samego rana
- Oto najlepsze herbaty na odchudzanie. Te herbaty spalają tłuszcz z brzucha
WAŻNE DATY:
Tłusty czwartek - 27.02.2025
Śledzik (ostatki) - 4.03.2025
Środa Popielcowa - 5.03.2025
Niedziela Palmowa - 13.04.2025
Wielkanoc - 20.04.2025
Lany Poniedziałek - 21.04.2025
Śledzik, czyli ostatki 2025
Ostatni tydzień karnawału w Polsce rozpoczyna tłusty czwartek, a kończy Środa Popielcowa. Karnawał oraz ostatki to czas hucznych zabaw, kuligów i balów przebierańców.
Śledzik to ostatni dzień karnawału, stąd nazywany jest też "ostatkami" czy "zapustami". Śledzik wypada zawsze we wtorek poprzedzający Środę Popielcową, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu - 40 dni przed Wielkanocą należy zachować post, umiarkowanie w jedzeniu i piciu oraz powstrzymać się od hucznych zabaw.
Kiedy jest śledzik 2025? To ruchome święto, które co roku wypada inaczej w kalendarzu. W 2025 śledzik, określany też jako ostatki, wypada we wtorek, 4 marca.
W śledzika i weekend go poprzedzający organizuje się imprezy, aby hucznie świętować ostatnie chwile karnawału. Środa Popielcowawypada 5 marca 2025 - tego dnia katolicy zaczynają okres Wielkiego Postu i oczekują Wielkanocy.
Ile trwa karnawał w 2025 roku?
Karnawał 2025 rozpoczął się 6 stycznia (w święto Trzech Króli), czyli w poniedziałek. Ostatki, czyli ostatni dzień karnawału w 2025 roku wypadają we wtorek 4 marca.
Słowo "karnawał", znane w Polsce również pod nazwą "mięsopust" pochodzi m.in. od włoskiego słowa carnevale – z łaciny: caro vale (żegnaj mięso) czy też carnem levāre (usuwać mięso).
Ostatki to radosny czas przed zbliżającym się Wielkim Postem. Okres karnawału symbolizuje też oczekiwanie na wiosnę, bo ma swoje korzenie również w kultach agrarnych i płodności. Niegdyś wierzono, że tańce i wysokie skoki pozwolą uprosić bogów o obfite i zdrowe plony.