MKTG SR - pasek na kartach artykułów

- To festiwal na wysokim poziomie - mówią obserwatorzy zakończonych 19. z kolei "Impresji Artystycznych"

Jadwiga Aleksandrowicz
Wieloletni, ale i tylko tegoroczni obserwatorzy Festiwalu Młodzieży Niepełnosprawnej "Impresje Artystyczne" są zgodni w swoich ocenach: to impreza na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i - co ważne - artystycznym. W tym roku festiwal nabrał charakteru międzynarodowego.

Ciechocinek rozbrzmiewa piosenką. Rozpoczęły się "Impresje A...

Nie tylko Grand Prix

Z roku na rok przyjeżdża do Ciechocinka coraz więcej bardzo utalentowanych wokalnie młodych ludzi z niepełnosprawnościami, czego przykładem jest Aleksandra Orłowska, debiutantka z Krupskiego Młyna na Śląsku, której jury przyznało pierwsze miejsce w kategorii do lat 16. Przyjechała, zaśpiewała, oczarowała jurorów i widzów.

Także ci, którzy przyjeżdżają na ten festiwal od lat, z roku na rok prezentują coraz wyższą klasę sztuki wokalnej.

- Wybór laureata Grand Prix był niezwykle trudny. Właściwie wszyscy, którzy otrzymali nagrody, zasługiwali na tę najwyższą - ocenia Krystyna Woźniak - Trzosek, wydawca i redaktor naczelny anglojęzycznego magazynu "Polish Market", od lat przewodnicząca jury.

Przeczytaj także: Ciechocinek rozbrzmiewa piosenką. Rozpoczęły się "Impresje Artystyczne" [zobacz zdjęcia]

W tym roku Grand Prix przyznano Agacie Zakrzewskiej z Warszawy, niewidomej studentce III roku muzykologii, kompozytorce, aranżerce, autorce tekstów, która często na koncertach sama sobie akompaniuje na fortepianie.

O tym , że wybór był słuszny, świadczy choćby reakcja prawie pół setki wykonawców na spotkaniu przed koncertem galowym. Przyjęli ten werdykt długimi owacjami, choć wielu z nich miało nadzieję na tę nagrodę. Wieczorem na gali publiczność brawami na stojąco nagradzała występ Agaty, która fantastycznie interpretowała francuską piosenke w przekładzie Wojciecha Młynarskiego " Tak jak namalował pan Chagalll".

- Marzę o pracy radiowego dziennikarza muzycznego - nie ukrywa laureatka.

Gala potwierdziła klasę i poziom tego festiwalu. Organizatorzy - ciechocińska Fundacja Inicjatyw na Rzecz Niepełnosprawnych PROi burmistrz Leszek Dzierżewicz zbierali zasłużone gratulacje od licznych festiwalowych gości, w tym z Rosjii i Ukrainy, bo festiwal w tym roku nabrał międzynarodowego charakteru. Z obu tych krajów przyjechali jego uczestnicy, laureaci festiwali młodsziezy niepełnosprawnej w swoich krajach

Pokochała ten festiwal publiczność, która każdego z czterech koncertowych wieczorów ( w tym dwa konkursowe) tłumnie wypełniała plac przed muszlą koncertową w parku Zdrojowym i oklaskiwała wykonawców.

Plejada talentów

Wysoki artystyczny poziom festiwalu to zasługa nie tylko niewątpliwie utalentowanych wokalnie wykonawców z niepełnosparwnościami, ale także pięciorga profesjonalnych instruktorów i znakomitego zespołu muzycznego Artura Grudzińskiego, którzy przez ponad dwa tygodnie przed festiwalem prowadzili z młodzieża warsztaty.

Na pofestiwalowym spotkaniu można było zobaczyć, jak bardzo wszyscy się ze sobą zżyli i jak młodzież potrafi docenić to, co dla niej zrobili instruktorzy: Aleksandra Stano, Klaudyna Jackiewicz-Szewczyk, Ewelina Kordy, Michał Borkowski i Tomasz Kozieł oraz muzycy Artura Grudzińskiego i on sam, aranżer wszystkich festiwalowych utworów.

To był już 19, z kolei festiwal, wymyślony przed laty przez nieżyjąca piosenkarkę Grażynę Świtałę i twórczo rozwijany przez ciechocińską Fundację na Rzecz Niepełnosporawnych PRO OMNIBUS, która organizuje nie tylko festiwale, ale także szereg koncertów integracyjnych w całej Polsce z udziałem swoich podopiecznych, najlepszych festiwalowych wykonawców.

Jury w składzie: Krystyna Woźniak Trzosek (przewodnicząca), Ludmiła Małecka (aktorka i piosenkarka), Ludmiła Zamojska i Andrzej Frajndt (zespól Partita), Sławek Małecki (Zdrowa Woda), Jerzy Skonieczny (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) i Alicja Kulińska (muzykolog) przyznało także dwie nagrody w kategorii do lat 23 i dwie w kategorii do lat 16, wyróżniło 7 wokalistów i - jak to określono - na pięcioro zwróciło uwagę.

Nagrody w kategorii do lat 23 otrzymali Michał Wiśniewski z Rypina ( I nagroda) za interpretację piosenki "Nieuchwytna" i katarzyna Rudnik z Malborka, która zaśpiewała piosenkę "Co mi Panie dasz""

W młodszej kategorii wiekowej lauretami zostały: debiutująca na tym festiwalu Aleksandra Orłowska z Krupskiego Młyna (woj. ślaskie) (I miejsce) - za piosenkę "Nie wie nikt" i Aleksandra Liske z Leszna, która zaśpiewała piosenkę "Ihave nothing" (II nagroda).

Wyróżniono: Alicję Grzybicka, Matyldę Obiegałę, Svetłanę Biesiadovską (Rosja), Laurę Dziąbę, Szymona Wasiłowicza, Joanne Kryś i Annę Czaman.

Jury zwróciło uwagę na Krzysztofa Dudę, Ekatierinę Vłasową z Ukrainy, Agnieszke Zajdel, Annę
Ilminowicz i Adriannę Wójcikowską.

Festiwal polubili też goście

Festiwalowi patronowali w tym roku: Władysław Kosiniak, minister pracy i polityki społecznej, posłanka Iwona Kozłowska i Wiesława Taranowska, mieszkanka Ciechocinka, na co dzień wiceprzewodnicząca OPZZ. Obie panie były obecne na gali.

Głównym sponsorem festiwalu był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepłnosprawnych. Pani Teresa Hernik, prezes zarządu PRFON obejrzała dwa koncerty. Po koncercie inauguracyjnym tak zachwyciła się festiwalem, że zapowiedziała swój udział w gali i oczywiście przyjechała. Nie szczędziła słów uznania dla wykonawców i organizatorów.

Na gali oficjalnych gości było więcej. Wśród nich między innymi prócz posłanki Iwony Kozłowskiej także poseł Łukasz Zbonikowski, wiceminister rolnictwa Bartosz Szymański z rodziną, Andriej Potiomkin, dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie (ufundował nagrodę Laurze Dziąbie).

Przyjaciółmi tego festiwalu są też niektórzy samorządowcy. Od lat po gali organizowany jest koncert w Toruniu na zaproszenie prezydenta Michała Zaleskiego. W gronie sponsorów był Jerzy Izydorski, wójt gminy Osięciny. Od początku wspiera, patronuje i współorganizuje festiwal Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka. Wsparcia udziela też samorząd powiatu aleksandrowskiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska