Starościna święta plonów, jakie zorganizowano w ubiegłą niedzielę na Stadionie Miejskim w Łabiszynie, gospodarstwo rolne w Juncewie - o powierzchni 45 hektarów - prowadzi wraz z mężem. W gospodarstwie produkuje się loszki hodowlane F1 dla gospodarstw towarowych oraz tuczniki. Roczna sprzedaż tych pierwszych wynosi 200 sztuk, produkcja tuczników - 1000 sztuk. Loszki pochodzące z gospodarstwa starościny są częstymi laureatkami wystaw zwierząt, m.in. w Minikowie, Poznaniu i Pałuckich Targów Rolnych Żninie. W gospodarstwie jest także około 60 loch o średniej wydajności rocznej na poziomie 22 prosiąt odsadzonych każda.
W gospodarstwie - z uwagi na bardzo dobre warunki glebowe - uprawiane są: rzepak, buraki cukrowe oraz pszenica ozima i jęczmień jary.
Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy, produkcja trzody odbywa się w warunkach zgodnych z standardami Unii Europejskiej. Na zakup sprzętu rolniczego i modernizację chlewni państwo Tomczakowie pozyskali środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W 2010 roku gospodarstwo Zdzisławy i Marcina Tomczaków było nominowane do konkursu Rolnik Pomorza i Kujaw i uzyskało Grand Prix w kategorii produkcja zwierzęca. W 2011 roku Zdzisława Tomczak otrzymała odznaczenie Zasłużony dla Rolnictwa nadane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Rolnicy z Juncewa mają dwóch synów. Syn Bartłomiej prowadzi już własne gospodarstwo, ale w przyszłości ma przejąć to należące do rodziców.
Hodują krowy mleczne
Zenon Mikołaj Zieliński, starosta dożynek wojewódzkich w Łabiszynie - podobnie jak starościna - swoje gospodarstwo rolne prowadzi z żoną. Ma ono 200 hektarów, w tym 133 hektary gruntów własnych, pozostałe to wieloletnie dzierżawy.
Dominującym kierunkiem jest chów krów mlecznych. Państwo Zielińscy mają 100 krów mlecznych o średniej wydajności rocznej na poziomie 10 tys. litrów mleka każda. Jeśli chodzi o produkcję roślinną ta w dużej części podporządkowana jest zabezpieczeniu bazy paszowej dla posiadanego bydła. Na pozostałej powierzchni uprawiane są pszenica, żyto i kukurydza na ziarno. Także i to gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w sprzęt rolniczy najnowszej generacji. Aktualnie realizowana jest inwestycja budowy jałownika na 100 stanowisk.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
W 2009 roku gospodarstwo Zenona i Reginy Zielińskich było nominowane do konkursu Rolnik Pomorza i Kujaw i uzyskało Grand Prix w kategorii produkcja zwierzęca.
Mimo wielu obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa Zenon Zieliński znajduje czas na działalność społeczną. Pełni m.in. funkcję prezesa Gminnej Spółki Wodnej w Łabiszynie oraz członka zarządu Federacji Hodowców Bydła Mlecznego.
Państwo Zielińscy mają dwójkę dzieci. Gospodarstwo rodziców ma przejąć w przyszłości syn Artur.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców