Spis treści
W auli kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się gala finałowa dwudziestej pierwszej edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, podczas której nagrodzono zwycięzców.
Wygrali producenci trzody chlewnej
Tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju w 2024 r. otrzymało gospodarstwo państwa Eweliny i Piotra Gręźlikowskich z Dobrzejewic w gminie Oborowo w województwie kujawsko-pomorskim. Rolnicy prowadzą gospodarstwo hodowlane o powierzchni 65 hektarów.
Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla zarodowa trzody chlewnej. Utrzymują stado liczące ponad 250 loch. Ich prosięta sprzedawane są na terenie całego kraju: hodowcom indywidualnym, grupom producentów oraz stacjom inseminacyjnym. Ponadto zwierzęta są eksportowane za granicę: do Litwy, Ukrainy, Mołdawii. Na potrzeby paszowe hodowanych zwierząt uprawiają zboża: pszenicę, pszenżyto, jęczmień oraz kukurydzę.
Imponująca liczba uczestników konkursu
W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 zaproszonych gości z całej Polski, w tym laureaci Konkursu wraz z rodzinami, przedstawiciele współorganizatorów oraz fundatorzy nagród. Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – organizatora Konkursu – reprezentowali: prezes Dariusz Rohde oraz zastępcy: Sylwia Dudzik, Helena Rudzis-Gruchała. Prezes Dariusz Rohde w swoim wystąpieniu podkreślił:
- Imponująca liczba uczestników dotychczasowych edycjach Konkursu pokazuje skalę działań prewencyjnych Kasy, oraz to, że dzięki nim systematyczne i konsekwentne wzrasta poziom bezpieczeństwa na polskiej wsi.
Od 2003 r. Konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością – wzięło już w nim udział ponad 24 tysiące gospodarstw indywidualnych, w tym 987 w jego tegorocznej edycji.
Pozostali laureaci
Drugie miejsce zdobyło gospodarstwo Państwa Elżbiety i Edmunda Nowińskich z Bratiana w gminie Nowe Miasto Lubawskie, w województwie warmińsko-mazurskim, które specjalizuje się w produkcji roślinnej. Na 18 hektarach gruntów ornych uprawiają ziemniaki jadalne, rzepak i pszenżyto. Miejsce trzecie przyznano gospodarstwu Państwa Jolanty i Mateusza Kowalczyków z Chomętowa w gminie Trzebiatów, w województwie zachodniopomorskim, którzy prowadzą 130 hektarowe gospodarstwo rolne o roślinnym profilu produkcji. Co roku uprawiają ok. 15 hektarów buraków cukrowych i 20 hektarów ziemniaków jadalnych, na pozostałych gruntach sieją zboża i rzepak.
Nagrodę specjalną Głównego Inspektora Pracy za stosowanie udogodnień i rozwiązań technicznych zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym otrzymali Państwo Edyta i Witold Stryczkowie z Łowców w gminie Chłopice, w województwie podkarpackim.
Przyznano także wyróżnienia specjalne
- za organizację siedliska gospodarstwa rolnego Państwu Anecie i Dariuszowi Kaczmarkom z Warszyc w gminie Zgierz, w województwie łódzkim;
- za stosowanie rozwiązań ułatwiających bezpieczne prowadzenie wielokierunkowej produkcji rolniczej wykonanych we własnym zakresie Państwu Agnieszce i Robertowi Filochowskim z Milewa Wielkiego w gminie Troszyn, w województwie mazowieckim;
- za prowadzenie gospodarstwa w sposób pozwalający na zapewnienie dobrostanu rodzinie Państwu Barbarze i Tomaszowi Burbanom z Ligoty Wołczyńskiej w gminie Wołczyn, w województwie opolskim.
Wyróżnienia za udział w finale konkursu i stosowanie w praktyce zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym otrzymali:
- Mieczysława i Jan Szurkałowie z Janowic w gminie Ruja, w woj. dolnośląskim,
- Małgorzata i Bogusław Sytowie z Poznania w gminie Serokomla, w woj. lubelskim,
- Żaneta i Adam Śliwińscy z Kowalów w gminie Rzepin, w woj. lubuskim,
- Justyna i Piotr Piechnikowie z Krzesławic w gminie Raciechowice, w woj. małopolskim,
- Anna i Mariusz Wnorowscy z Hermanów w gminie Tykocin, w woj. podlaskim,
- Franciszek i Ewa Kleinowie z Mostów w gminie Kosakowo, w woj. pomorskim,
- Brygida i Rajmund Pawełczykowie ze Skrzydłowic w gminie Pawonków, w woj. śląskim,
- Stanisław i Magdalena Skalmierscy z Nawarzyc w gminie Wodzisław, w woj. świętokrzyskim,
- Marzena i Paweł Stawscy z Czekanowa w gminie Ostrów Wielkopolski, w woj. wielkopolskim.
Celem jest poprawa bezpieczeństwa
Prezes KRUS podziękował także uczestnikom Konkursu za zaangażowanie, gotowość poddania swoich gospodarstw profesjonalnej ocenie oraz efektywne wdrażanie zasad ochrony życia i zdrowia w gospodarstwach rolnych.
Celem Konkursu, który przebiegał pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy była poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.
Współorganizatorami tegorocznego Konkursu byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia były AGRO Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Kinga Zawodnik wpuściła ludzi do sypialni. Naprawdę powiedziała, jak TO robi!
- Tomaszewska pójdzie do Polsatu?! Powiedziała o jedno słowo za dużo | WIDEO
- Tomasz Komenda UKRYŁ TESTAMENT?! Są nowe wiadomości w sprawie jego milionów
- Marta Kaczyńska mizia się na molo z mężem numer 3. Wyglądała jak Kinga Rusin