List intencyjny w sprawie utworzenia Toruńskiej Kolei Gondolowej podpisał prezydent Torunia Michał Zaleski oraz wiceprezes Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej Marcin Karasiński.
- Pierwsze pomysły kolei gondolowej w Toruniu pojawiły się już kilka lat temu, ale dopiero w czerwcu tego roku Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna zwróciła się do mnie ze szczegółowym projektem. Z uwagą, ale i ostrożnością zapoznałem się z planami utworzenia w Toruniu takiej atrakcji turystycznej. Wierzę, że może być to ciekawe uzupełnienie oferty turystycznej. Ważne jest dla nas, że trasa kolejki nie będzie ingerować w panoramę toruńskiego zespołu staromiejskiego, a równocześnie pozwoli na podziwianie tego słynnego widoku przez użytkowników kolejki – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
Tak wygląda nowa hala tenisowa w Toruniu [zdjęcia]
Prezydent, w imieniu Gminy Miasta Toruń, zadeklarował wsparcie w przygotowaniu i realizowaniu zadania, pomoc w pozyskaniu gruntów i terenów pod budowę oraz działania w celu utworzenia parkingu dla użytkowników Kolei przy ul. Kujawskiej, a także promocję pomysłu oraz zrealizowanego zadania.
Natomiast Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna deklaruje opracowanie i zaprezentowanie projektu koncepcyjnego, a następnie pozyskanie inwestorów, opracowanie dokumentacji, nadzorowanie procesu inwestycyjnego oraz zarządzanie istniejącym obiektem.
Trasa Toruńskiej Kolei Gondolowej ma mieć 1025 metrów, będzie ją można pokonać w ciągu 5 minut. Kolejka, składająca się z 23 kabin, będzie mogła przewieźć od 500 do 1500 pasażerów na godzinę (w każdej kabinie będzie mogło podróżować 10 osób). Gondole mają być przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i rowerów.
Według planów lewobrzeżna stacja kolejki będzie w pobliżu skrzyżowania ul. Majdany, Kujawskiej i Dybowskiej, a prawobrzeżna u zbiegu ulic św. Jakuba i Woli Zamkowej. Szacowany koszt przedsięwzięcia to ok. 30-35 mln zł. Na razie nie są znane koszty przejazdu, ale pomysłodawcy szacują je na około kilkanaście złotych. Jak informuje toruński magistrat, chcieliby, aby dla mieszkańców Torunia udało się zapewnić bilety w cenach zbliżonych do tych, jakie obowiązują w komunikacji miejskiej.
Planowany czas realizacji inwestycji, to około 2 lata. Pomysłodawców projektu czeka jeszcze uzyskanie niezbędnych pozwoleń i decyzji.
Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata.
