To jest rok Raczkiewicza [rozwiąż quiz]

  To jest rok Raczkiewicza [rozwiąż quiz]

  S

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  To jest rok Raczkiewicza [rozwiąż quiz]
  1/4
  przejdź do galerii
  70 lat temu zmarł wybitny polityk i działacz zasłużony dla naszego regionu Nazywany jest człowiekiem Wielkiego Pomorza. Za jego rządów rozrósł się Toruń i poszerzyły granice województwa.
  Apogeum jego działalności przypadło jednak na najtrudniejszy okres w dziejach kraju. Kim był Władysław Raczkiewicz, pierwszy prezydent Polski na uchodźstwie?

  Do historii przeszedł przede wszystkim jako prezydent emigracyjnego rządu polskiego. Przez przeszło siedem lat od wybuchu drugiej wojny światowej sprawował najwyższy urząd w państwie. Zdania historyków na temat jego rządów są podzielone – część z nich uważa, że zasługuje na miano męża stanu, inni są zdania, że brakowało mu siły charakteru. Zasług dla kraju i naszego regionu nie da się mu jednak odmówić. Ale po kolei...

  Niepodległościowe zapędy
  Choć Raczkiewicz słusznie kojarzony jest z Toruniem, nie był jednak związany rodzinnie z naszym regionem. Urodził się w 1885 roku w dalekiej Gruzji, co nie było wówczas niczym niezwykłym, bo wielu Polaków pod koniec XIX w. zmuszonych było układać sobie życie z dala od polskich ziem. Jego rodzice znaleźli się na Zakaukaziu w wyniku carskich represji, po tym jak dziadek Władysława wziął udział w Powstaniu Styczniowym.

  ROZWIĄŻ QUIZ: >> TUTAJ <<

  Po ukończeniu gimnazjum młody Raczkiewicz przeniósł się do Petersburga, gdzie najpierw studiował matematykę, a następnie prawo. To tu wstąpił do nielegalnej Organizacji Młodzieży Narodowej i Związku Młodzieży Polskiej „Zet”. Angażując się w działalność niepodległościową podpadł lokalnym władzom, więc by uniknąć kłopotów przeniósł się do estońskiego Dorpatu, gdzie dokończył swoją edukację.

  Po wybuchu I wojny światowej Raczkiewicz został wcielony do carskiej armii. Gdy tylko na skutek rewolucji lutowej zaczęły słabnąć rosyjskie wpływy na naszych ziemiach, stanął na czele Polskiego Komitetu Wojskowego, mobilizując siły zbrojne mające walczyć o wyzwolenie kraju. Rok później został prezesem Rady Naczelnej Polskiej Siły Zbrojnej, a następnie kierownikiem wydziału wojskowego Komitetu Obrony Kresów Wschodnich.

  1 3 4 5 »

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej