Dziś o godzinie 10 w świetlicy szpitala otwarta zostanie wystawa prac pacjentów i zabytkowego sprzętu medycznego. Natomiast w Miejsko - Gminnej Przychodni Zdrowia od rana bezpłatnych porad udzielają lekarze psychiatrzy i psychologowie. Będą one udzielane także we czwartek w gabinecie Lekarza Rodzinnego Romany Krzemińskiej - Siemaszko przy ulicy Polnej 2.
W czwartek 12 maja o godzinie 18.30 będzie można wspólnie prześledzić długą historię szpitala. Pół godziny później odbędzie się projekcja filmu "Piękny umysł".
Historia szpitala
Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr Józefa Bednarza w Świeciu nad Wisłą jest najstarszym działającym w Polsce szpitalem psychiatrycznym. Rozpoczął swą działalność w 1855r. Już wcześniej istniały jednak w Świeciu tradycje opieki nad psychicznie chorymi. Zalążkiem dzisiejszego szpitala był 20 łóżkowy oddział psychiatryczny utworzony w Szpitalu Krajowym mieszczący się w budynku poklasztornym. Władze pruskie dążyły do zapewnienia opieki chorym psychicznie i dlatego podjęto decyzję o budowie w Świeciu szpitala psychiatrycznego. Już na przełomie roku 1855/56 liczba chorych wynosiła 99 osób, a następnego roku 194 osoby. We wrześniu i październiku 1939 roku hitlerowcy zamordowali 1350 chorych psychicznie.
W piątek w Klasztorku o godzinie 11.40 odprawiona zostanie uroczysta msza święta koncelebrowana przez księdza biskupa Jana Bernarda Szlagę. Po niej, około godziny 13, biskup odsłoni i poświęci pamiątkową tablicę upamiętniającą 150 lat istnienia szpitala. Złoży także wiązankę kwiatów ku czci patrona placówki.
Rozwój szpitala
Szpital był nowoczesny. Już w 1908r. posiadał elektryczne oświetlenie i pawilony z centralnym ogrzewaniem. W latach po I wojnie światowej szpital nadal był unowocześniany. Po II wojnie światowej szpital wznowił swoją działalność już w kilka tygodni po wyzwoleniu. Z roku na rok wzrastała liczba przyjmowanych pacjentów, polepszała się opieka medyczna.
W piątek i sobotę w świeckim szpitalu odbędzie się konferencja neuropsychiatryczna pod hasłem "Psychiatria wczoraj i dziś". Patronat nad nią objął Marek Balicki, minister zdrowia.
"Pomorska" będzie relacjonować obchody jubileuszu.
