22. ukraińsko - polskie spotkanie
Jak co roku, w pierwszą sobotę czerwca, obchodzone były uroczystości upamiętniające odnowienie Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego w Aleksandrowie Kujawskim.
Wzorem lat ubiegłych uroczystości rozpoczęły się świętą liturgią w aleksandrowskiej kaplicy prawosławnej w intencji parafian walczących za wolność Naszą i Waszą, pochowanych na Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym. Główne uroczystości zorganizowano przed Kozackim Kurhanem i rozpoczęły się modlitwą ekumeniczną, którą poprowadzili duchowni różnych wyznań.
Cmentarz zmarłych w obozie żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej został założony jeszcze w okresie istnienia obozu przez innych internowanych. W 1921 Edward hr. Mycielski-Trojanowski przekazał na ten cel fragment swojego gruntu sąsiadujący z zespołem baraków, gdzie byli internowani żołnierze, a oficerowie przebywający w obozie urządzili wśród osadzonych kwestę na organizację nekropolii. Przez lata cmentarz popadał w ruinę. Dopiero w 1991 roku podjęto odbudowę nekropolii z inicjatywy i za sprawą dra Emiliana Wiszki z Torunia. Inicjatywę poparli: Zdzisław Nasiński, ówczesny burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego ze swoim zastępcą Stanisławem Kryńskim, późniejszym burmistrzem, Sławomir Mąkowski, komendant powiatowy policji i Zbigniew Znamierowski, przewodniczący Rady Miejskiej.
Takie spotkania odbywają się od 22. lat w każdą pierwszą sobotę czerwca, by pochylić się nad wspólną historią i prochami jeńców ukraińskich, którzy zostali pochowani w tym miejscu. Wśród obecnych podczas uroczystości nie zabrakło gości z Ukrainy: delegacji kozactwa zaporowskiego z najwyższym atamanem Ukrainy i Diaspory hetmanem Dmytro Sahaydakiem na czele, marszałkiem kozactwa - Jarosławem Bańczukiem oraz Oksaną Denys, konsulem Ukrainy w Gdańsku. Jak co roku, w dowód wdzięczności, przedstawiciele kozactwa odznaczyli kilkoro mieszkańców powiatu.
Czytaj e-wydanie »