"Zeszyty Chojnickie" mają bogatą historię, niebawem, bo już za dwa lata stuknie im pięćdziesiątka. W tym roku do kolegium redakcyjnego dołączyli nowi ludzie - szeregi zasilił m.in. burmistrz Arseniusz Finster, który do tego numeru też popełnił tekst - o strategii rozwoju Chojnic. Oprócz niego w kolegium popracują Mariusz Grzempa, ks. Wiesław Śmigiel czy Jerzy Szwankowski.
Ten numer wyszedł pod redakcją Kazimierza Jaruszewskiego, prezesa ChTPN, i Bogdana Kuffla.
- Byliśmy mile zaskoczeni, że tyle ludzi przyszło na promocję w ratuszu - mówi Bogdan Kuffel. - Zebrało się kilkadziesiąt osób. Każdy dostał po egzemplarzu.
Spotkanie poprowadził Kazimierz Jaruszewski, zawartość omówił Paweł Piotr Mynarczyk. Ponieważ na sali byli autorzy, więc i oni mieli szansę wypowiedzieć się o tym, co napisali. A zainteresowani "Zeszytami..." mogą się po nie wybrać do Promocji Regionu Chojnickiego. Nakład 300 egzemplarzy powinien wystarczyć na potrzeby miłośników wiedzy.
- Tradycyjnie zależało nam na różnorodności tematycznej i interdyscyplinarności - podkreśla Kuffel. - Więc na łamach "Zeszytów..." mamy i artykuł o ks. Kowalkowskim, o którym nie każdy wie, że był autorem bardzo popularnych pieśni religijnych, jak i o spółdzielczości. Taka mieszanka też powinna uatrakcyjniać tę publikację.
Nasz rozmówca nie powie oczywiście, co jest największym hitem tego wydawnictwa, ale zachęca, by czytelnicy sami zabrali się do lektury, by się przekonać, ile jest ona warta.
Kolegium co roku ma ten sam problem - autorzy nie garną się do pisania i trzeba od nich wyszarpywać teksty. Często na ostatni moment. Jerzy Szwankowski apelował podczas promocji, by jednak wzięli się do pisania i oddawali do druku merytorycznie wartościowe teksty.
A przypomnijmy, że redakcja publikuje artykuły i rozprawy, studia i materiały, materiały źródłowe, biografie, sylwetki i wspomnienia, sprawozdania, recenzje, omówienia i polemiki oraz miscellanea.
"Zeszyty" nie zmieniły szaty graficznej, nadal zdobi je okładka zaprojektowana przez Justynę Laskę-Pietrzyńską.