Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już epidemia! Część rozpraw w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu odwołana

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Migawka z wtorkowego protestu oraz karta, która zawisła dziś na jednej z sal inowrocławskiego sądu
Migawka z wtorkowego protestu oraz karta, która zawisła dziś na jednej z sal inowrocławskiego sądu Dariusz Nawrocki/Nadesłane
Do 47 wzrosła liczba zachorowań w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

- Zostaliśmy zmuszeni do odwołania wszystkich zaplanowanych na dziś rozpraw w wydziale cywilnym. Rozprawy w wydziale karnym i rodzinnym odbywają się bez przeszkód - zdradza Karol Adamski, dyrektor Sądu Rejonowego w Inowrocławiu.

Nieczynne jest biuro obsługi klienta, biuro podawcze i kasa. Z powodu niedoboru pracowników nie uda się też załatwić większości spraw w wydziale ksiąg wieczystych.

Taka kartka zawisła dziś na jednej z sal inowrocławskiego sądu:

To już epidemia! Część rozpraw w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu odwołana

Pracownicy masowo przechodzą na L4 w wielu sądach w całej Polsce. Protestują w ten sposób wzorując się na policjantach, którzy wcześniej tak właśnie walczyli o wyższe płace.

- To jest jedyna szansa. Teraz albo nigdy. To pierwszy taki krok, na który zdecydowali się pracownicy. Ludzie się przełamali. Mają dosyć tego, co się dzieje w koło - wyznał nam wczoraj jeden z pracowników inowrocławskiego sądu.

Przypomnijmy, że we wtorek w samo południe wszyscy pracownicy Sądu Rejonowego w Inowrocławiu wyszli przed budynek. Utworzyli transparent z hasłem "Walczymy o godną płacę".

Protest w inowrocławskim sądzie się zaostrza. 42 pracowników na L4

Tutaj więcej o wtorkowym proteście:

W samo południe wszyscy pracownicy Sądu Rejonowego w Inowrocławiu wyszli przed budynek. Utworzyli transparent z hasłem "Walczymy o godną płacę".Trwa ogólnopolska akcja protestacyjna pracowników administracji sądowej. Dziś przyłączyli się do niej pracownicy inowrocławskiego sądu.- Od kilkunastu lat nie mieliśmy żadnych konkretnych podwyżek. W tym roku mieliśmy jedynie tak zwane wyrównanie, które wynosiło 40 złotych brutto - powiedział w rozmowie z "Pomorską" Paweł Kaczmarek, starszy sekretarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.Protestowali w trakcie przerwy, jaka przysługuje pracownikom. Utworzyli transparent z hasłem "Walczymy o godną płacę". Po kilkunastu minutach wrócili do swoich obowiązków. "My, pracownicy Sądu Rejonowego w Inowrocławiu przyłączamy się do akcji protestacyjnej pracowników sądów w Polsce. Na co dzień zajmujemy się przygotowywaniem wokand, nagrywaniem rozpraw, sporządzaniem protokołów z ich przebiegu, wysyłaniem orzeczeń, zawiadomień, wezwań i wszelkiej korespondencji oraz dokonywaniem różnego rodzaju, istotnych dla obywateli, wpisów w księgach wieczystych. Jesteśmy mało widoczni, ale bez nas nie może odbyć się żadna rozprawa. Chcemy uświadomić społeczeństwu, że bez pracowników wymiaru sprawiedliwości wszystkich pionów: sekretarzy, pracowników administracji, informatyków, pracowników gospodarczych, archiwistów, pracowników obsługi nie ma możliwości zapewnienia prawidłowego i sprawnego funkcjonowania sądów w Polsce - czytamy w liście, który przekazano dziennikarzom."Mimo istotnej roli, jaką odgrywamy w sądach, wysokich kwalifikacji i umiejętności jakie posiadamy, nasze wynagrodzenie przez lata były zamrożone i nadal są nieadekwatne do rangi i zakresu wykonywanych zadań, co sprawia, że czujemy się niedoceniani i sfrustrowani. Dlatego domagamy się podwyższenia naszych płac na poziomie, który zapewni nam i naszym rodzinom godne życie" - czytamy w liście. Warto podkreślić, że przed budynek wyszli również sędziowie, którzy solidaryzują się z pracownikami. Nieoficjalnie mówi się, że dzisiaj w całej Polsce pracownicy administracji sądowej mają masowo zostać w domach na chorobowym. Póki co, w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu z tej formy protestu nie skorzystano. Przypomnijmy, że średnie wynagrodzenie w administracji sądowej wynosi 2,5 tys. zł brutto. Związkowcy żądają podwyżek w wysokości 1 tys. zł miesięcznie.<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/3245d8f6-c1b8-a4cf-2a19-d46e9116aa61,87a316c1-ea2a-fd3f-8bde-5f25784e662c,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Protest pracowników Sądu Rejonowego w Inowrocławiu [zdjęcia, wideo]

Sprawdziliśmy, jak wysokie diety otrzymują radni miejscy, gminni i powiatowi.Szczegółowe informacje na kolejnych slajdach >>>> LICZ SIĘ ZE ŚWIĘTAMI - MIKOŁAJ DO WYNAJĘCIA.

Diety radnych z powiatu inowrocławskiego. Gdzie są najwyższe?

Aktualnie oko na Inowrocław ma 28 kamer miejskiego monitoringu. Sprawdź, gdzie się one znajdują oraz jaki teren obejmują swym zasięgiem.Szczegółowy wykaz na kolejnych slajdach >>>>Flesz - bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć!

Miejski monitoring w Inowrocławiu. Gdzie są kamery? Na co mają oko?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska