- Dwukrotnie już graliśmy Świętą Rodzinę. Zaczęliśmy cztery lata temu podczas jasełek w jednym z grudziądzkich gospodarstw agroturystycznych. Jezusa grała wówczas nasza najstarsza córka Ania, która obecnie ma pięć lat - wspomina Cyprian Świętaszczyk. - Dwa lata później znów wystąpiliśmy w takiej roli. Było to w kościele księży Marianów. Jezusa grała nasza druga córka - Faustyna, która 21 stycznia skończy trzy lata. Teraz zagramy trzeci raz, z Albiną w roli Jezusa - dodaje głowa rodu.
Jak podkreślają Świętaszczykowie, sobotni występ będzie dla nich wyjątkowy, gdyż po raz pierwszy pokażą się tak licznej publiczności. Mimo wszystko małżonkowie nie czują tremy. A wystąpią całą rodziną, bowiem ich starsze córki także wezmą udział w wydarzeniu. - Będą aniołkami - mówią rodzice.
- Do roli Świętej Rodziny zgłosiła nas mama chrzestna naszej drugiej córki, która jest członkiem zespołu organizującego orszak - mówi Olga Świętaszczyk.
Orszak Trzech Króli w Grudziądzu. Uwaga kierowcy! Będą utrudnienia w centrum!
A czym dla nich jest udział w tym wydarzeniu? - Wierzący ludzie, a takimi jesteśmy, swoją wiarę powinni ukazywać nie tylko poprzez obecność w kościele. Chcemy zatem wyjść do ludzi. Dla przykładu: jeśli przyjaciel zrobi dla nas coś dobrego, to o tym mówimy, to głosimy. Jeśli więc Bóg robi coś dobrego dla naszej rodziny, to my też chcemy to pokazać - wyjaśnia Cyprian Świętaszczyk.
Ta akcja jest elementem nowej ewangelizacji
O tym jak ważnym wydarzeniem jest Orszak Trzech Króli opowiada ks. kan. Zbigniew Gański, opiekun duchowy zespołu ds. organizacji Orszaku Trzech Króli w Grudziądzu: - Orszak Trzech Króli wpisuje się w święto Objawienia Pańskiego, a cała akcja jest swego rodzaju siecią zagarniającą ludzi do Jezusa Chrystusa - mówi kapłan. I podkreśla: - Akcja Orszak Trzech Króli jest elementem nowej ewangelizacji, o którą tak bardzo zabiegał Jan Paweł II.
Chętni do przemarszu w orszaku spotykają się w sobotę, o godz. 11.30 na placu przy Centrum Kultury Teatr. Stąd ulicami Focha, Piłsudskiego i Mickiewicza przejdą na Rynek. Po drodze zatrzymają się, aby obejrzeć sceny biblijne przygotowane przez grudziądzkie parafie. - Na Rynku, oprócz ostatniej ze scen zatytułowanej „Pokłon Świętej Rodzinie”, będą też: kolędowanie, modlitwy oraz poczęstunek. Uczestnicy będą mogli zjeść grochówkę oraz szczodraki - mówi ksiądz Gański. I zachęca: - Zapraszamy wszystkich do udziału.
Harmonogram scen biblijnych:
„Zwiastowanie” - zaprezentuje parafia pw. św. Mikołaja Biskupa, „Nawiedzenie św. Elżbiety” - parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio, „Dobra Nowina na Polu Pasterzy” - parafia pw. św. Józefa Oblubieńca, „Mędrcy u Heroda” - parafia pw. Niepokalanego Serca NMP, „Pokłon Świętej Rodzinie” - parafia pw. Wniebowzięcia NMP.
Pospieszny do Kultury odcinek 23