Była to pierwsza sesja od wybuchu epidemii koronawirusa. Odbywała się z zastosowaniem obostrzeń. Przed wejściem na salę obrad radni musieli poddać się mierzeniu temperatury. Na sali obrad każdy z radnych siedział przy osobnym stanowisku oddzielony od swych kolegów parawanem z pleksi. Większość uczestników sesji miała na twarzach maseczki, a na rękach jednorazowe rękawiczki. Na sali nie było prezydenta ani jego najbliższych współpracowników. Śledzili przebieg sesji ze znajdującej się po sąsiedzku salki radnego.
Podczas sesji radni przyjęli uchwalę o udzieleniu pomocy finansowej dla powiatu inowrocławskiego. Projekt dokumentu był zmieniany na bieżąco. Usunięto z niego zapis o wsparciu rzeczowym dla powiatu.
Sprawa dotyczyła przeznaczenia z budżetu miasta kwoty 1,460 mln zł na budowę ronda u zbiegu ulic: Staszica, Glempa, Górniczej i Poznańskiej w Inowrocławiu. W uchwale zapisano też wsparcie rzeczowe (do 125 tys. zł) dla powiatu na uporządkowanie ronda po jego wybudowaniu.
- Proponuję, by usunąć punkt dotyczący pomocy rzeczowej, a środki zabezpieczone na ten cel przeznaczyć na zakup laptopów i komputerów dla potrzebujących takiej pomocy dzieci, które obecnie uczestniczą w internetowych zajęciach z powodu koronawirusa - mówił radny PiS Jacek Tarczewski.
Radny zasugerował, by rondo po wybudowaniu zdobiły palmy z Solanek, które tam nie pasują oraz choinki, zdobiące w Boże Narodzenie domy inowrocławian.
Wniosek radnego Tarczewskiego potraktowany został jako formalny. W momencie, gdy miał być głosowany, koalicyjna radna Elżbieta Jardanowska poprosiła o 5 minut przerwy, która jak się potem okazało trwała ponad 40 minut. W tym czasie usunięto z projektu uchwały zapisy o pomocy rzeczowej dla powiatu.
Warto wspomnieć, że ustalenia dotyczące udzielenia przez miasto wsparcia dla powiatu w zakresie budowy ronda znalazły się w specjalnym liście intencyjnym.
- Prezydent Inowrocławia poinformował mnie, że będzie musiał renegocjować zapisy listu - zaznaczył w trakcie sesji Tomasz Marcinkowski, przewodniczący rady.
Ostatecznie uchwała z poprawkami została przyjęta. Za głosowali wszyscy obecni na sesji radni - 21 osób.
- Dziękuję za przyjęcie tej uchwały. Mam nadzieję, że powiat podejdzie do tych decyzji ze zrozumieniem - komentował prezydent Ryszard Brejza.
Przypomniał radnym, że przyjmując dokument umożliwiają wystąpienie do rządu o pięćdziesięcioprocentowe wsparcie budowy ronda. Zaznaczył też, że usunięcie z uchwały zapisu mówiącego o finansowym wsparciu do 150 tys. zł nie oznacza, że miasto będzie mogło przeznaczyć te środki na inny cel.
