
Sierpień to dla wielu alergików jeden z najtrudniejszych miesięcy w całym roku. Właśnie w sierpniu w niemal wszystkich regionach kraju przypada najbardziej intensywne pylenie traw i chwastów. Uczuleniowcom w całej Polsce dokuczają też zarodniki grzybów mikroskopowych, pokrzywa i bylica.
Upalna i sucha pogoda sprzyja pyleniu rośli. To okres najbardziej intensywnego pylenia traw. Alergia na trawę podczas największego pylenia dotyka także osoby, które nie są na nie uczulone!
Na co trzeba szczególnie uważać? Które rośliny pylą w sierpniu? Sprawdź teraz kalendarz pylenia roślin na sierpień 2022 w naszej galerii >>>>>

PYŁKI TRAW
Uczulenie na pyłki traw dotyka aż 60 proc. alergików w Polsce i jest najbardziej rozpowszechnianą alergią w naszym społeczeństwie. W sierpniu stężenie pyłków trawy osiąga wysoki poziom.
Pyłki traw są najczęstszą przyczyną uczuleń wśród alergików, które objawiają się pieczeniem i łzawieniem oczu, męczącym kaszlem oraz katarem z kichaniem i intensywną wydzieliną z nosa.
Trawy najsilniej pylą wczesnym rankiem i wieczorem. W parkach i na łąkach obserwuje się dwukrotne zwyżki stężenia tych alergenów w powietrzu rano, od godz. 5 do 8 oraz między godz. 17 a 19.

ZARODNIKI GRZYBÓW MIKROSKOPOWYCH (GRZYBÓW PLEŚNIOWYCH) Z RODZAJU CLADOSPORIUM I ALTERNARIA
Przez cały sierpień we wszystkich regionach kraju stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium jest wysokie. Znikną one z powietrza dopiero na początku listopada. Krótszy okres pylenia mają zarodniki grzybów rodzaju Alternaria – agresywne działanie tych grzybów na alergików w całej Polsce słabnie od początku września.

BYLICA POSPOLITA
Przez cały sierpień stężenie pyłków bylicy jest wysokie w całej Polsce. W sierpniu przypada apogeum pylenia tego często spotykanego chwastu.