Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To sezon na obłoki srebrzyste i białe noce w Polsce. Takie niezwykłe zjawisko można oglądać w czerwcu [zdjęcia]

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Czerwcowe niebo zachwyci! Rozpoczyna się sezon na obserwacje obłoków srebrzystych, czyli najwyższych chmur widocznych z powierzchni Ziemi. To najbardziej tajemnicze chmury. Zobacz więcej na kolejnych zdjęciach >>>>>
Czerwcowe niebo zachwyci! Rozpoczyna się sezon na obserwacje obłoków srebrzystych, czyli najwyższych chmur widocznych z powierzchni Ziemi. To najbardziej tajemnicze chmury. Zobacz więcej na kolejnych zdjęciach >>>>>unsplash.com
Obłoki srebrzyste - w czerwcu na niebie można zaobserwować takie wyjątkowe zjawisko. To jedne z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych chmur widocznych gołym okiem. Obłoki srebrzyste i białe noce są wyczekiwane przez wielu obserwatorów nieba. Czym są obłoki srebrzyste? Jak i gdzie najlepiej oglądać obłoki srebrzyste? Zobacz szczegóły!

Obłoki srebrzyste czerwiec 2023 - rozpoczyna się sezon na obserwację

Czerwcowe niebo zachwyci! Rozpoczyna się sezon na obserwacje obłoków srebrzystych, czyli najwyższych chmur widocznych z powierzchni Ziemi. To najbardziej tajemnicze chmury występujące w ziemskiej atmosferze wiszące w mezosferze niemal na granicy kosmosu aż 75-85 km ponad powierzchnią.

Proces powstawania tych nietypowych chmur do dziś naukowcom nie udało się jednoznacznie wyjaśnić. Najbardziej popularna i wiarygodna teoria sugeruje, że obłoki srebrzyste składają się z cząsteczek pyłu meteorowego, rzadziej wulkanicznego osadzonych w kryształach lodu. Światło słoneczne rozproszone przez te kryształki daje obłokom charakterystyczne srebrzysto-niebieskie zabarwienie.

Obłoki Srebrzyste, czyli tzw. kosmiczne chmury widziane na czerwcowym niebie, mają związek z białymi nocami. Białe noce to czas Obłoków Srebrzystych - chmur mieniących się srebrzystym blaskiem.

W Polsce w okolicy przesilenia letniego występują tzw. białe noce. Słońce podczas Białych Nocy oświetla niemal wszystkie obiekty i zjawiska znajdujące się na niebie. Białe Noce to idealny moment, by zaobserwować obłoki srebrzyste.

W okolicach przesilenia letniego Słońce zachodzi na tak krótki czas, że nie jest w stanie osiągnąć głębokości wystarczającej do zaistnienia nocy astronomicznej. W skrócie można powiedzieć, że promienie słoneczne wciąż do nas docierają i nie widzimy nocnej ciemności. Z tego powodu mamy nocą długi zmierzch przechodzący płynnie w świt. Taką sytuację nazywamy białą nocą – wyjaśnia Karol Wójcicki, bloger "Z głową w gwiazdach", popularyzator astronomii.

Obłoki srebrzyste czerwiec 2023 - jak oglądać?

Obłoki srebrzyste to zachwycające, wyjątkowe i dość rzadkie zjawisko. Zobaczyć je można tylko latem, do końca sierpnia, kiedy odbijają światło słoneczne padające już po zachodzie Słońca na drugą stronę naszej planety. Obłoki srebrzyste można obserwować w półzmroku, o zmierzchu lub o świcie. Zazwyczaj widoczne są nisko nad horyzontem, przez co w terenie zabudowanym są często są niezauważalne. Najlepsze warunki do ich obserwacji to otwarty równinny teren bez przeszkód terenowych i ciemne (niezanieczyszczone światłem sztucznym) niebo - wówczas obłoki srebrzyste widoczne są praktycznie przez całą noc.

Obłoki srebrzyste to polarne chmury mezosferyczne, które są najwyższymi chmurami możliwymi do zaobserwowania z Ziemi. Według badań obłoki srebrzyste złożone są z mikroskopijnych kryształków lodu, które odbijają światło słoneczne przez co zdają się świecić w nocy.

Do obserwacji obłoków srebrzystych nie potrzebne są żadne instrumenty optyczne. To niesamowite zjawisko można obserwować przy sprzyjających warunkach gołym okiem. Najlepiej wybrać czysty północny horyzont.

Białe Noce nad morzem przychodzą wcześniej, a na południu Polski – zdecydowanie później.

Obłoki srebrzyste - wyjątkowe zjawisko na niebie

Obłoki srebrzyste (ang. noctilucent clouds – NLC) to najwyższe chmury obserwowane z Ziemi. Obłoki srebrzyste tworzą się na pograniczu ziemskiej atmosfery i kosmosu, na wysokości ok. 85 km nad powierzchnią ziemi - wyjaśnia nam Łukasz Górki, autor zdjęć.

Obłoki srebrzyste powstają wskutek opadania do atmosfery pyłu kosmicznego, który następnie ulega oblodzeniu. Podświetlone przez Słońce znajdujące się pod horyzontem kryształki lodu świecą w nocy odbitym jasnym światłem koloru błękitno-srebrzystego – to tzw. elektryczny błękit (ang. electric blue) - opowiada Łukasz Górski. - Tworzeniu obłoków srebrzystych sprzyja minimum aktywności słonecznej ze względu na słaby wiatr słoneczny naszej gwiazdy, który przy normalnej aktywności słonecznej może "zdmuchnąć" drobiny pyłu kosmicznego. Obłoki srebrzyste tworzą przepiękne struktury na nocnym niebie.

Obłoki srebrzyste pojawiają się nagle, a później równie nagle i szybko giną.

Niestety nie da się przewidzieć ich wystąpienia, co bardzo utrudnia obserwację. Trudno jest przewidzieć, kiedy dokładnie pojawią się obłoki srebrzyste, dlatego najlepiej zerkać wieczorem na północ.

Tak wyglądają obłoki srebrzyste - niezwykłe zjawisko na niebie w czerwcu

Obłoki srebrzyste to jedne z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych chmur widocznych gołym okiem. Jak wyglądają? Zobacz to wyjątkowe zjawisko na zdjęciach w naszej galerii:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska