MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie burzami w Kujawsko-Pomorskiem. W to "lubią" uderzać pioruny - tego lepiej nie robić w czasie burzy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Pierwszą rzeczą jest rozpoznanie zagrożenia, a to mogą stanowić takie ciemne chmury jak na zdjęciu, z których zaraz zacznie padać deszcz i grad. Mocno też powieje, zrobił się zimno i groźnie zagrzmi.
Pierwszą rzeczą jest rozpoznanie zagrożenia, a to mogą stanowić takie ciemne chmury jak na zdjęciu, z których zaraz zacznie padać deszcz i grad. Mocno też powieje, zrobił się zimno i groźnie zagrzmi. Marek Weckwerth
W sobotę i niedzielę burze, potem jeszcze w środę i czwartek... Groźne zjawiska maszerują przez nasz region, a nasz instynkt samozachowawczy każe mieć się na baczności. Podpowiadamy zatem, jak zachować się w czasie burzy.

Warunki biometeorologiczne są na ogół niekorzystne, w niektóre dni z uwagi na odczucie gorąca lub skłonności do burz. Ten fakt powinni wziąć po uwagę zwłaszcza kierowcy.

Każdy zaś człowiek, który nie jest chroniony blachą samochodu (ta stanowi swoistą Klatka Faradaya, po której do ziemi spływa ładunek elektryczny), powinien uważać na wyładowania atmosferyczne.

Podstawa bezpieczeństwa to niechronienie się po drzewami, zwłaszcza najwyższymi. Pioruny "lubią" w nie uderzać, tak jak w każdą dominantę w krajobrazie. My zaś "lubimy" się chronić po drzewami, bo zapewniają nam ochronę przez towarzyszącym zwykle burzy deszczem.

Kilka rad jak się zachować podczas burzy

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przygotowała poradnik pt. "Moja wiedza na temat zagrożeń, czyli jak Straż Pożarna pomaga w czasie niebezpiecznej pogody", w którym w prosty i obrazowy sposób objaśnia m.in. to, jak zachować się w obliczu stanowiącej zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, i zwierząt burzy. W naszym tekście skorzystaliśmy z tego poradnika, dodając także od siebie pewne obserwacje.

Pierwszą rzeczą jest rozpoznanie zagrożenia, a to mogą stanowić ciemne chmury, z których zacznie padać deszcz lub grad, mocno powieje, na dworze robi się zimno.

To też może Cię zainteresować

Silny wiatr w czasie burzy to duże zagrożenie dla ludzi, bo może łamać gałęzie na drzewach lub całe drzewa. Wiatr może zerwać dach z domu lub z innych budynków.

Silny deszcz i grad powodują duże straty - mogą zniszczyć zboże na polu, warzywa i owoce w ogrodzie. Grad może wybić szyby w domu lub w samochodach i może zrobić krzywdę ludziom, i zwierzętom.

W czasie burzy powstają pioruny. Wtedy na niebie widzisz ostre błyski światła, słyszysz też grzmot i wtedy piorun uderza w ziemię. Uderzenie pioruna może zabić! Piorun może uderzyć też w budynek, na przykład w dom, garaż lub szopę i te mogą się zapalić. W takiej sytuacji zadzwoń po straż pożarną. Piorun może uderzyć w drzewo. Złamane może spaść na ulicę. Strażacy pomogą usunąć drzewo.

Jeśli w czasie burzy jesteś w domu, to wyłącz urządzenia elektryczne, np. telewizor, zamknij okna i drzwi, zapal świeczki zamiast lampy. Z telefonu komórkowego korzystaj tylko kiedy wzywasz pomocy.

Woda przyciąga pioruny

Pamiętaj, woda przyciąga pioruny! W czasie burzy nad wodą jest bardzo niebezpiecznie!

Jeśli w czasie burzy kąpiesz się w jeziorze lub rzece – wyjdź szybko z wody! Pływasz kajakiem lub łódką – dopłyń szybko do brzegu i odejdź głębiej w stronę stałego lądu, a najlepiej schroń się w uziemionym (posiadającym piorunochrony) obiekcie na przystani.

Trzeba sobie zdać sprawę, że każdy obiekt pływający na powierzchni wody, zwłaszcza jeziora, stanowi dobry cel dla piorunów. Wyjątkowo dobrym celem jest wysoki, aluminiowy maszt żaglówki.

Burza może przyjść kiedy jedziesz samochodem. Wtedy zwolnij

Jeśli jest silny deszcz lub mocni wieje, zatrzymajcie samochód, najlepiej na parkingu lub stacji benzynowej. Nie zatrzymujcie się pod drzewem ani pod linią wysokiego napięcia. Poczekajcie na lepszą pogodę.

Auto jest bezpiecznym schronieniem przed wyładowaniami atmosferycznymi, bowiem – jak wspomnieliśmy na wstępie – te przeskakują po blaszanej karoserii do ziemi i nie penetrują wnętrza. Ale karoseria nie ochroni nas przed upadającym dużym drzewem. Dlatego powinniśmy zaparkować w miejscu niezagrożonym takim upadkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska