
Orzeszki ziemne i produkty na bazie orzeszków ziemnych, takie jak masło orzechowe czy olej z orzeszków ziemnych z pierwszego tłoczenia, są bardzo lubiane i popularne. Okazuje się, że są również bardzo zdrowe! Jednym z głównych efektów jedzenia orzeszków ziemnych jest wydłużenie życia.
Orzeszki ziemne zawierają zdrowe tłuszcze, białko, błonnik i ponad 25 niezbędnych składników odżywczych - od witamin z grupy B i niezbędnych aminokwasów po minerały, takie jak magnez, fosfor i potas. Dostarczają również szerokiej gamy związków bioaktywnych, które - jak wykazano w badaniach - przynoszą wiele korzyści i wspomagają zdrowie serca. Garść orzeszków ziemnych dostarcza 7 gramów wysokiej jakości białka pochodzenia roślinnego, zawiera też dodatkowe składniki wpływające korzystnie na zdrowie, takie jak błonnik i przeciwutleniacze. Badania pokazują, że gotowane lub prażenie czyni orzeszki jeszcze zdrowszymi.
Wiele osób włączyło orzechy do swojej codziennej diety. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością.
Niektóre osoby powinny wyraźnie ograniczyć spożywanie orzeszków ziemnych lub nawet całkowicie wykluczyć orzechy z diety. Warto wiedzieć, komu orzeszki ziemne mogą zaszkodzić.
Zobacz w naszej galerii, co dzieje się z organizmem, gdy jemy orzeszki ziemne i kto nie powinien jeść orzechów >>>>>

ORZESZKI ZIEMNE ZAWIERAJĄ SUBSTANCJE ANTYODŻYWCZE
Orzeszki ziemne zawierają naturalną substancję roślinną zwaną kwasem fitynowym. Można ją znaleźć również w innych roślinach strączkowych, orzechach, nasionach i niektórych rodzajach olejów. Kwas fitynowy niestety działa jako środek antyodżywczy w organizmie, co oznacza, że może hamować wchłanianie przez organizm składników odżywczych, takich jak żelazo, cynk, wapń, mangan i magnez.
I chociaż orzeszki ziemne zawierają wyższe poziomy tych składników odżywczych, kwas fitynowy może ograniczyć ilość, z której organizm może faktycznie skorzystać.

ORZESZKI ZIEMNE MOGĄ WPŁYWAĆ NA ZDROWIE WĄTROBY
Orzeszki ziemne mogą być niestety toksyczne. Dzieje się tak dlatego, że często występują razem z aflatoksyną - toksycznym grzybem, który występuje najczęściej w wilgotnym, subtropikalnym i tropikalnym klimacie. Aflatoksyna może być bardzo szkodliwa dla zdrowia ludzkiego, a nawet prowadzić do długotrwałych problemów, takich jak osłabienie układu odpornościowego, choroby nerek i rak wątroby.

ORZESZKI ZIEMNE A ODCHUDZANIE
Orzeszki ziemne są szczególnie sycące i mogą pomóc w kontrolowaniu wagi dzięki zawartości błonnika i białka. Ten duet pomaga spowolnić trawienie, stłumić głód i zwiększyć uczucie sytości po posiłku. Wysokiej jakości białko roślinne w orzechach pomaga regulować hormony głodu, a błonnik zwiększa uczucie sytości i pomaga utrzymać zdrową wagę.