
Top 10 najpiękniejszych zamków i budowli obronnych Kujaw i Pomorza
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że leżące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zamki i inne budowle obronne należą do najciekawszych w Polsce! W naszym regionie mamy obiekty bardzo znane, jak choćby zamek w Golubiu-Dobrzyniu, Radzyniu Chełmińskim czy Świeciu, ale i te zapomniane, jak pozostałości zamku w Wenecji.

1. Zamek Golubski
Czteroskrzydłowy zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad Golubiem-Dobrzyniem. To właśnie na terenie tej gotycko-renesansowej rezydencji w 1977 roku odbyła się jedna z pierwszych w Polsce rekonstrukcji historycznych – zainscenizowano tam turniej rycerski. W dniach 8-10 lipca 2016 roku odbył się 40. Jubileuszowy Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski.
Zdjęcia: Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu [nowe zdjęcia, wideo]
Zamek w Golubiu miał być połączeniem klasztoru i twierdzy. Obecnie na terenie zamku mieści się muzeum, hotel i restauracja.

2. Zamek krzyżacki w Toruniu
Najwcześniejszy zamek krzyżacki na ziemi chełmińskiej, zbudowany na planie podkowy. Budowę zaczęto w latach 50. XIII wieku, ukończono w drugiej ćwierci XIV wieku. Prawdopodobnie od początku zamek stanowił siedzibę komtura.
Do czasów współczesnych zachowała się wieża ustępowa (gdanisko) wraz z prowadzącym do niej gankiem, fosa, dolne partie murów parteru (odc. południowy) i ośmiobocznej wieży i piwnice. Na terenie przedzamcza zachowały się budynki związane z zamkiem – dawny szpital (częściowo zburzony w końcu XIX w.) i młyn górny, a także znaczne odcinki murów przedzamcza z kilkoma bramami (w tym m.in. Młyńską i Menniczą).
Ruiny zamku są obecnie często wykorzystywane nie tylko w celach dydaktycznych, ale przede wszystkim - turystycznych i kulturalnych. Poza wycieczkami organizowane są tutaj także festiwale uliczne, happeningi, imprezy masowe i turystyczne (pikniki, strzelanie z łuku, pokazy mody itp.). W fosie zamkowej organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs.

3. Zamek w Radzyniu Chełmińskim
Czteroskrzydłowy krzyżacki zamek komturski został wzniesiony w XIV wieku nad brzegiem Jeziora Zamkowego na północ od miasta Radzyń Chełmiński. Ukończona w 1330 roku budowla była podobno jedną z najpotężniejszych w państwie krzyżackim.
W czasach swojej świetności radzyński zamek był prawdziwą potęgą! Obecnie znajduje się w stanie trwałej ruiny.
Do naszych czasów niemal w całości zachowało się skrzydło południowe. Tam znajdowała się wielka kaplica, refektarz (jadalnia) oraz mieszkanie komtura. Od zrujnowanego podwórza wchodzi się na obie wieże, zwiedzając po drodze dobrze zachowane cele pokutne. W piwnicach można oglądać salę biesiadną i salę tortur oraz ekspozycje muzealną.
W roku 1971 w radzyńskich ruinach i w kościelnej wieży kręcono zdjęcia do filmu "Samochodzik i Templariusze" na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i Templariusze", ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej - Pana Samochodzika, czyli Tomasza.
Czytaj też: Trzy wieże Radzynia Chełmińskiego. To była potęga