
9. NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA
Zmiany w prawie oświatowym wymuszają na szkołach, zwłaszcza szkołach podstawowych konieczność dostosowania do nowej podstawy programowej. Zapowiedzi MEN o rozbiciu nauczanego przedmiotu przyroda na poszczególne części – Biologia, Chemia, Fizyka i Geografia już od klasy 5 spowodują, że dziś nieprzygotowane do tego placówki, będą musiały uzupełnić swoje zasoby pomocy dydaktycznych, materiałów bibliotecznych oraz wyposażenia pracowni przedmiotowych dla tych przedmiotów, które do tej pory nie były nauczane w szkole podstawowej.
Czytaj też: Jest mnóstwo uwag do podstaw programowych

10. NOWE RAMOWE PLANY NAUCZANIA
Z ramowych planów nauczania, które właśnie ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej, wynika, że uczniowie w klasach IV-VIII będą mieli po 4 godziny matematyki w tygodniu.
Nauczanie przedmiotowe zacznie się od czwartej klasy szkoły podstawowej. Dzieci będą miały m.in. po 5 godzin języka polskiego tygodniowo w klasach IV-VIII, 1 godzinę historii w klasie IV i po dwie w klasach V-VIII, po 1 godzinie muzyki i plastyki w klasach IV-VII oraz po 4 godziny wychowania fizycznego w klasach IV-VIII.
W klasie IV pojawi się przyroda - 2 godziny w tygodniu. Rok później ten przedmiot zastąpią geografia (w klasie V i VI po 1 godzinie, w klasie VII - 2 godziny, w klasie VIII - 1) i biologia (po 1 godz. w klasach V-VII i 2 w klasie VIII), a od klasy VII dojdą jeszcze chemia i fizyka.
Czytaj również: Nowy plan zajęć. Pięć lekcji polskiego i cztery matematyki

11. NOWE PODRĘCZNIKI DLA WSZYSTKICH POZIOMÓW SZKÓŁ
Konieczność przygotowania nowych podręczników dla wszystkich poziomów i etapów edukacyjnych.
Czytaj też: Reforma edukacji. Wydawcy zdążą z przygotowaniem podręczników?

12. ROSZADY W KADRZE PEDAGOGICZNEJ I WŚRÓD PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI
Konieczność wygaszenia gimnazjów wiąże się z trudnym do oszacowania kosztem zwolnień pracowników zarówno pedagogicznych,
jak i administracji i obsługi. Z uwagi na przepisy określające zatrudnienie pracowników
pedagogicznych, może stać się tak, że część nauczycieli gimnazjów, którzy posiadają wyższy stopień awansu zawodowego, a tym samym są chronieni zapisami Karty Nauczyciela zajmie miejsca nauczycieli w chociażby szkołach podstawowych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową i takiej ochrony ustawowej nie posiadają, są zatrudnieni na umowach czasowych. Niemniej jednak pierwsze dane o ruchach kadrowych w placówkach zaczną napływać na przełomie III i IV 2017 r. Problem ten dotyczy również zatrudnionych w szkołach podstawowych nauczycieli przyrody, których przedmiot w projekcie planów nauczania został ograniczony tylko do klasy 4 SP.