Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. 5,2 tys. miejsc pracy może powstać na terenach Elany (zobacz wizualizacje)

(WG)
- Dawne budynki przemysłowe zastąpią biurowce oraz magazyny - mówi Mateusz Kurzawski, dyrektor rozwoju ds. Elany
- Dawne budynki przemysłowe zastąpią biurowce oraz magazyny - mówi Mateusz Kurzawski, dyrektor rozwoju ds. Elany fot. Lech Kamiński
Potężne tereny Elany znów ożyją. Przemysł zejdzie jednak na dalszy plan. Zakład chce utworzyć park technologiczny oraz centrum logistyczne, gdzie powstaną nowe miejsca pracy.
Toruń. 5,2 tys. miejsc pracy może powstać na terenach Elany (zobacz wizualizacje)

Wizja rozwoju prawie 154-hektarowego kompleksu terenów, którą wczoraj przedstawiło szefostwo toruńskiej fabryki, sięga 2017 r. Wówczas ma się zakończyć piąty etap budowy parku technologicznego - Biznes Park Elana. Powstanie on na wysokości ul. Bukowej i zajmie ok. 18 ha. - To będzie platforma regionalnego rozwoju gospodarczego, gdzie nauka zetknie się z ekonomią - mówi Mateusz Kurzawski, dyrektor ds. rozwoju Elany. - Obejmie on m.in. tereny inwestycyjne, budynki biurowe oraz przemysłowe i magazyny.

Park dla biznesu

Toruń. 5,2 tys. miejsc pracy może powstać na terenach Elany (zobacz wizualizacje)

Pierwszy etap tworzenia parku zakończy się w 2012 r. Firmy stawiające np. na innowacyjne technologie oraz wydziały techniczne wyższych uczelni skorzystają wówczas z dwóch nowych obiektów - biurowego i usługowego.

W ciągu dwóch lat w północnej części terenów zakładu mają ruszyć pierwsze przeładunki towarów w centrum usług logistycznych. Są tam trzy bocznice kolejowe, które umożliwią przeniesienie kontenerów z pociągów na ciężarówki, a także potężne zbiorniki, które pomieszczą 15 tys. m sześc. paliwa. Firma jest już po wstępnych rozmowach z firmami z naszego regionu.

- Wykazały one zainteresowanie naszym przedsięwzięciem - przyznaje Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający Elany. - Jeszcze do niedawna byliśmy największym eksporterem i importerem w Toruniu. Mamy własną kolej i pracowników. Zamierzamy się podzielić naszymi umiejętnościami.

Autem, jak podkreśla Wiśniewski, jest dogodne położenie Torunia - na przecięciu szlaków drogowych (autostrady A1 i krajowa "dziesiątka") oraz linii kolejowych. Firma chce zdobyć unijne fundusze m.in. z programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Regionalnego Programu Operacyjnego. - W latach 2007-2013 wydatki na rozwój transportu wyniosą 19,4 mld euro - podkreśla Wiśniewski.

To na razie tylko plany

Toruń. 5,2 tys. miejsc pracy może powstać na terenach Elany (zobacz wizualizacje)

Oprócz tego zakład chce pozyskać inwestorów strategicznych. Jak na razie jego planów jeszcze nie zatwierdziła rada nadzorcza Grupy Boryszew, do której należy Elana. Do końca roku szefostwo fabryki przedstawi jej konkretne projekty, a także listy intencyjne lub umowy podpisane z partnerami. Fabryka nie chce jeszcze zdradzać, jakie będą koszty tych wszystkich inwestycji.

Jeśli uda się zrealizować te plany, na terenach Elany powstanie nawet 5,2 tys. nowych miejsc pracy. Teraz w zakładzie i spółkach należących do Boryszewa - Elana Energetyka, Elana PET i Torlen - jest zatrudnionych łącznie ok. tysiąca osób.

Poza tym Elana dalej będzie sprzedawać swoje tereny. Wystawi na licytację kilkadziesiąt hektarów terenów.
- Chcemy pozbyć się dziewięciu działek przy ul. Skłodowskiej-Curie - mówi Wiśniewski. - Będziemy szukać inwestora na potężny teren, na którym można postawić halę do 8 ha i rozpocząć dużą produkcję przemysłową. Mamy też działkę pod centrum logistyczne lub hurtownię.

Mieszkania na Elanie?

Toruń. 5,2 tys. miejsc pracy może powstać na terenach Elany (zobacz wizualizacje)

Jedną z działek - we wschodniej części kompleksu, przy hurtowni Makro - firma chce zainteresować deweloperów. Na 4 ha może powstać nowe osiedle mieszkaniowe z 420 lokalami.

- Nie ma już u nas produkcji, która mogłaby zaszkodzić mieszkańcom - podkreśla Wiśniewski. - Po przebudowie oraz wybudowaniu dodatkowej nitki na ul. Skłodowskiej-Curie będzie można stamtąd dojechać na Starówkę zaledwie w osiem minut.

Przypomnijmy: Elana pierwsze półrocze br. zakończyła zyskiem netto 11,2 mln zł. Rok temu w tym samym czasie straciła 33 mln zł. Firma chce rozwijać dotychczasową produkcję. Rozbuduje linię do wytwarzania swojego sztandarowego produktu, czyli włókien ciętych. Wciąż stara się też o utworzenie podstrefy ekonomicznej na swoich terenach. Ma to przyciągnąć m.in. zagranicznych inwestorów.

Toruń. 5,2 tys. miejsc pracy może powstać na terenach Elany (zobacz wizualizacje)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska