Przetarg na dostawę autobusów i pojazdu pogotowia technicznego ogłoszono w październiku ubiegłego roku. Na oferty czekano do 15 grudnia. Do przetargu stanęła tylko jedna firma – MAN Truck&Bus Polska sp. z o.o. z Wolicy z ofertą wynoszącą 24,8 mln zł.
- Jesteśmy zaszczyceni, że dostarczymy hybrydowe autobusy do Torunia. To bardzo nowoczesny sprzęt i, co istotne, polski, wyprodukowany w dawnej fabryce „Star” w Starachowicach, którą MAN kilka lat temu przejął – mówi Piotr Stański, prezes Zarządu MAN Truck&Bus Polska podczas podpisywania umów na dostarczenie pojazdów.
Udogodnienia dla pasażerów
Nowe, 12-metrowe autobusy z napędem hybrydowym będą wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, WiFi oraz USB. Będą to pojazdy niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Pierwsze siedem autobusów ma trafić do Torunia do 31 października, natomiast pozostałe siedem i pojazd pogotowia technicznego - do 15 listopada 2018 roku.
Przypominamy:Toruń kupił 21 autobusów Solaris
Warto dodać, że nie są to jedyne zakupione w tym roku autobusy dla Torunia. Toruński tabor w tym roku wzbogaci się łącznie o 35 autobusów. 9 lutego bieżącego roku miasto, za pośrednictwem MZK, kupiło 21 pojazdów na olej napędowy. Dostawy tych autobusów (solarisów) do Torunia odbędą się w trzech partiach (po siedem sztuk): pierwsza do 31 października, druga do 10 listopada, a trzecia do 20 listopada 2018 roku. Ponadto w następnych latach planowany jest także zakup sześciu autobusów elektrycznych.
Znacznie szerszy projekt
- Komunikacja miejska jest jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania miasta. Od lat staramy się ją usprawnić w taki sposób, by jakość podróżowania była coraz wyższa. Kupujemy nowe autobusy i tramwaje, budujemy nowe linie, remontujemy dotychczasowe, powstają węzły przesiadkowe – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Warto tu wspomnieć, że to nie koniec inwestycji w komunikację miejską. Zakup hybrydowych autobusów jest realizowany w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT - City II” współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Ten projekt to także budowa linii tramwajowej na tzw. osiedle Jar, zakup pięciu tramwajów i sześciu autobusów elektrycznych. W ramach innego projektu będziemy modernizować układ torowo-drogowy w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Św. Jana Pawła II.
Zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy
Autobusy MZK w Toruniu obsługują 37 linii dziennych oraz trzy linie nocne. Długość linii autobusowych wynosi 486 kilometrów. Codziennie na ulice Torunia wyjeżdża 120 wozów, które rocznie pokonują ponad 10 milionów kilometrów.
- Obecnie spółka eksploatuje 142 autobusy: 5 marki Ursus, 48 marki Solaris, 38 marki Man, a pozostałe 51 to Jelcze). Ich średni wiek to ponad 11 lat. Dlatego spółka sukcesywnie doposaża swój tabor. Nowe pojazdy zastąpią te najbardziej wysłużone – informuje Sylwia Derengowska, rzecznik MZK w Toruniu.
Jakie powinno być wyposażenie apteczki samochodowej? Zobacz koniecznie!