
Apel o budowę dodatkowego połączenia Torunia z autostradą A1 na petycja.pl
(fot. petycje.pl)
Po grudniowym otwarciu odcinka autostrady A1 między Toruniem a Włocławkiem gród Kopernika stracił bezpośrednie połączenie z trasami szybkiego ruchu w Czerniewicach: między drogą krajową nr 91 a A1 i S10. Południowa część miasta została odcięta od węzła autostradowego. A to komplikuje dojazd kierowcom, utrudnia funkcjonowanie toruńskim firmom, a co najgorsze - zmusza do kluczenia po mieście i wydłuża podróż nawet o kilkanaście kilometrów.
Czytaj także: Panie, jak zjechać z A1 na Toruń?
A1 to komunikacyjny trzon regionu, który wymaga czytelnego układu zjazdów i wjazdów. Pomimo iż 200-tysięczny Toruń znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie tej trasy szybkiego ruchu i obok naszego miasta powstały trzy węzły (Lubicz, Turzno i Czerniewice), mieszkańcy są w stanie dziś wygodnie korzystać z jednego - w Lubiczu.
Dlatego apelujemy do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej o priorytetowe potraktowanie budowy połączenia A1 z drogą krajową nr 91 przed wjazdem na stację poboru opłat związaną z węzłem Czerniewice (Toruń Południe) i jak najszybsze przystąpienie do projektowania i budowy takiego łącznika - niezależnie od ostatecznego wariantu: na przedłużeniu nowej trasy mostowej przez os. Piaski (jak proponuje były wojewoda Bernard Kwiatkowski) lub tzw. bajpasem od Łódzkiej (jak postuluje prezydent Torunia Michał Zaleski).
Jednocześnie apelujemy o uzupełnienie znaków informujących o zjeździe do Torunia m.in. poprzez ustawienie dodatkowych kierunkowskazów przed wjazdem do miasta od strony Ciechocinka prowadzących kierowców na centralny dla Torunia węzeł Lubicz i na węźle Turzno tak, aby kierowcy nie byli tam kierowani jedynie w kierunku Olsztyna.
Apelujmy też o zmianę nazewnictwa węzłów drogowych. Wzorem Grudziądza i Włocławka węzły w sąsiedztwie Torunia powinny nosić nazwy: Toruń Północ (Turzno), Toruń Wschód (Lubicz) i Toruń Południe (Czerniewice). Ta zmiana ma wymiar praktyczny - czytelność oznakowania i nazewnictwa węzłów pozwoli podróżującym A1 jednoznacznie określić miejsce zjazdu do Torunia, na co nie zawsze pozwalają nazwy mniejszych miejscowości - ale przede wszystkim znaczenie dla szeroko pojętego rozwoju gospodarczego miasta.
Rozpoczynamy zbieranie podpisów pod apelem. Zamierzamy zdobyć jak najszersze poparcie ponad wszelkimi podziałami. Zwrócimy się do parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli biznesu, naukowców i wielu innych środowisk. A przede wszystkim do mieszkańców Torunia i okolic. Zachęcamy do składania podpisów w naszej redakcji przy Sukienniczej 1/1 w Toruniu w dni robocze od godz. 9 do 15. Poprzeć naszą akcję można także przez internet - na portalu petycje.pl (nr dokumentu 10494):
http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=10494
Czytaj e-wydanie »