Zobacz wideo: Co zrobić ze zwierzęciem przed wyjazdem na urlop?

Tylko w maju operatorzy Straży Miejskiej monitoringu wizyjnego ujawnili łącznie 772 różnego rodzaju incydenty i zdarzenia, które miały miejsce na terenie Torunia. Zdecydowana większość z nich miała miejsce na starówce właśnie. Co się działo i jak interweniowano?
Polecamy
Dużo ludzi w potrzebie, ale na drugim miejscu: brudasy i pijący alkohol
Jak przekazują municypalni, dzięki pracy wspomnianych operatorów tylko w ciągu jednego miesiąca podjęto łącznie 186 interwencji. 98 razy uczyniła to Straż Miejska, 10 - policja, 78 - dyżurny Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Zdarzenia i interwencje, które miały miejsce głównie na terenie zespołu staromiejskiego dotyczyły między innymi: udzielenia pomocy osobom będącym w potrzebie (55 interwencji), osób nietrzeźwych (16 interwencji), spożywania alkoholu w miejscu zabronionym (13 interwencji) oraz zakłóceń porządku publicznego (6 interwencji),
Wbrew potocznym opiniom, operatorzy miejskiego monitoringu nie wypatrywali szczególnie łamiących przepisy drogowe. Wykroczeń drogowych przez cały miesiąc dostrzeżono niewiele - takich interwencji było zaledwie 6.
Narkotyki na starówce? To się zdarza. W maju w związku z posiadaniem i zażywaniem substancji niedozwolonych podjęto dwie interwencje. Bójki? Kamery ujawniły jedną i tylko ten jeden raz interweniowano.
Prawdziwą plagą na starówce pozostają jednak brudasy i dewastatorzy. Jak podlicza Straż Miejska w Toruniu, tylko w maju podjęto 36 interwencji w związku z zanieczyszczaniem miejsc publicznych oraz 47 wobec uszkodzeń w infrastrukturze komunalnej i awarii.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
Dodatkowe patrole oraz czujne oczy kamer monitoringu mają chronić torunian i turystów
Jak miasto jest przygotowane pod kątem bezpieczeństwa do sezonu turystycznego? Przypomnijmy, że bieżący rok jest już kolejnym, w którym Toruń opłaci dodatkowe patrole policyjne, strzegące bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.
-W ramach przekazanej przez miasto kwoty 695 tys. zł możliwe będzie zorganizowanie około 2 tysięcy 316 dodatkowych służb. W zakresie swoich zadań policja współpracuje ściśle z toruńską Strażą Miejską. Przykłady wspólnych działań to zabezpieczanie imprez o charakterze masowym czy "Bezpieczna Strefa Turystyczna" w wysokim sezonie turystycznym - wylicza Urząd Miasta Torunia.
Obszarem ścisłej współpracy policji i municypalnych jest właśnie monitoring miejski. Tu warto przypomnieć, że pierwsze kamery w naszym mieście pojawiły się w 2000 roku i zostały zainstalowane na starówce - na budynkach przy ul. Szerokiej 43 oraz przy Rynku Nowomiejskim 18. Kamery te obsługiwane były przez dyżurnego z komisariatu policji przy ul. Wały gen. Sikorskiego 12 w Toruniu.
A dziś? Sieć miejskiego monitoringu wspierają już łącznie 544 kamery, z czego 115 znajduje się na terenie zespołu staromiejskiego. Wielokrotnie już ten monitoring pomagał wyłapywać niebezpieczne sytuacje, ruszać z pomocą czy ustalać tożsamość sprawców wykroczeń lub przestępstw.
Polecamy
Alkohol w sklepach i klubach na starówce. Można przystąpić do porozumienia
Przypomnijmy, że od 2017 roku obowiązuje trójstronne porozumienie podpisane między Gminą Miasta Toruń, policją a przedsiębiorcami ze starówki. Strony tego paktu zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i turystów na terenie całego zespołu staromiejskiego Torunia.
-W ramach tego projektu prowadzone były specjalne szkolenia dla pracowników i właścicieli klubów nocnych, restauracji i sklepów z alkoholem na temat odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia, m.in. zgłaszania przebywania osób zachowujących się w sposób podejrzany czy agresywny oraz zdarzeń z terenu starówki, a także potrzeby skierowania dodatkowego patrolu w wybrany rejon - przypomina magistrat.
Właściciele zobowiązani są także do umieszczenia w widocznym miejscu numerów telefonów do Straży Miejskiej i policji oraz przestrzegania zasad dotyczących zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim.
Wspomniane porozumienie podpisało 22 właścicieli lokali i klubów nocnych, a kolejni przedsiębiorcy mogą ją wciąż podpisać w Biurze Toruńskiego Centrum Miasta.