2011 to był rok Czesława Miłosza. Ostatnim akcentem tego wydarzenia jest zeszyt wydany przez Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej UMK.
Mirosław A. Supruniuk, redaktor czasopisma mówi: - Redakcja zgłosiła projekt zeszytu miłoszowskiego do konkursu organizowanego przez Urząd Miasta Torunia w końcu 2010 r., właśnie z okazji roku Miłosza, ale nie uzyskała zrozumienia ani wsparcia.
Przeczytaj także: Kasia i Bartek z UMK dostaną z Ministerstwa Nauki po prawie 200 tysięcy złotych!
Mimo to zeszyt się ukazał. Zainteresowani znajdą w nim naprawdę wiele ciekawych artykułów naukowych napisanych specjalnie do tego wydania czasopisma przez znawców tematu z Torunia, Krakowa czy Warszawy.
W publikacji m.in. o trudnym dialogu między Miłoszem i Andrzejewskim, o dwóch nieznanych listach z korespondencji Miłosz - Chmielowiec, o wariantach tekstowych "Campo di Fiori" czy o znaczeniu martwej natury w poezji wieszcza.
Całość można zobaczyć TUTAJ
Powstałe w 1998 r. "Archiwum Emigracji. Studia - Szkice - Dokumenty" to jedyne w Polsce czasopismo historyczno-humanistyczne poświęcone studiom nad dziejami i kulturą emigracji polskiej XX wieku oraz wzajemnym relacjom między wychodźstwem polskim a politycznymi emigracjami z innych państw Europy Środkowowschodniej.
Zeszyty ukazują się nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Pismo publikuje studia i szkice o ściśle naukowym charakterze, a także naukowo opracowane źródła. Ponadto szkice wspomnieniowe i biograficzne. Zresztą publikowało także teksty Miłosza.
Czasopismo ma charakter interdyscyplinarny, ale zdarza się, że - tak jak w przypadku ostatniego numeru - jego zeszyty dedykowane są zmarłym osobistościom emigracji: Jerzemu Giedroyciowi, Stefanii Kossowskiej, Józefowi Mackiewiczowi, Tymonowi Terleckiemu i innym.
Czytaj e-wydanie »