Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się wśród uczelni badawczych

JM
Uniwersytet Mikołaja Kopernika uzyskał status uczelni badawczej
Uniwersytet Mikołaja Kopernika uzyskał status uczelni badawczej Jacek Smarz
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się w gronie dziesięciu polskich uczelni, które uzyskały tytuł uczelni badawczych.

Wyniki pierwszego konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” przedstawiono w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. Konkurs miał na celu wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie.

‒ Rozstrzygnięcie pierwszego konkursu w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” jest kluczowym akcentem 4-letniego okresu reform polskiego systemu szkolnictwa wyższego. To jedna z najważniejszych inicjatyw wprowadzonych przez Konstytucję dla Nauki. To również zwieńczenie kilkunastoletnich starań o wyłonienie uczelni badawczych ‒ mówił premier Jarosław Gowin podczas ogłaszania wyników konkursu.

ZOBACZ TAKŻE:UMK otrzymał ponad milion złotych wsparcia. Skorzystają z niego między innymi doktoranci

Do udziału w pierwszym konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) zakwalifikowano 20 najlepszych uczelni w kraju. Wszystkie z nich spełniły ustawowe warunki dotyczące kategorii naukowych uzyskanych podczas ostatniej kompleksowej oceny jednostek naukowych w odniesieniu do liczby dziedzin i dyscyplin, w których uczelnia prowadzi działalność naukową. Ponadto żaden z kierunków studiów prowadzonych przez uczelnię nie mógł mieć negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Międzynarodowy zespół ekspertów związanych z sektorem nauki i szkolnictwa wyższego wyłonił spośród nich 10 uczelni, które w przyszłości staną się uczelniami badawczymi. Uczelnie te, w latach 2020–2026, będą otrzymywać subwencję zwiększoną o 10 procent. Pozostałe uczelnie, które wzięły udział w konkursie, ale nie znalazły się w pierwszej dziesiątce, również otrzymają wsparcie finansowe – subwencję zwiększoną o 2 procent.

Wśród dziesięciu uczelni, które uzyskały status uczelni badawczej, znalazł się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W gronie najlepszych znalazły się również:

  • Uniwersytet Warszawski
  • Politechnika Gdańska
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Uniwersytet Jagielloński
  • Politechnika Warszawska
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Politechnika Śląska
  • Uniwersytet Wrocławski.

We wnioskach konkursowych uczelnie wykazywały swój potencjał i precyzowały plany rozwoju. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, jak czytamy na stronie internetowej uczelni, za swoje kluczowe cele uznał zwiększenie umiędzynarodowienia, interdyscyplinarności, innowacyjności i wewnętrznej integralności. Zaproponował także wyłonienie pięciu Priorytetowych Obszarów Badawczych:

  • Astrofizyka i astrochemia;
  • Od optyki fundamentalnej do zastosowań biofotonicznych;
  • Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja;
  • W kierunku medycyny spersonalizowanej;
  • Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko.

Pozostałe dziesięć uczelni, które brały udział w konkursie, to: Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Śląski.

‒ Formuła programu IDUB pozwala stwierdzić, że wśród szkół wyższych startujących w konkursie, nie ma przegranych. Wszystkie 20 uczelni to zwycięzcy. Wszystkie startujące placówki spełniły restrykcyjne warunki udziału w konkursie, związane z jakością prowadzonych badań naukowych i zróżnicowaniem profilu działalności ‒ zaznaczył premier Jarosław Gowin podczas ogłoszenia wyników konkursu. ‒ Dyskusje w środowisku akademickim pokazują, że wszystkie 20 uczelni zyskało na prestiżu dzięki wyróżnieniu, jakim była możliwość udziału w tym programie. Ponadto, na wielu uczelniach perspektywa udziału w konkursie była bodźcem do analizy własnych słabych i mocnych stron.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska