Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń i okolice. Karetki będą szybsze

Paweł Marwitz
fot. Lech Kamiński
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Toruniu planuje nowe usytuowanie zespołów ratowniczych, aby karetki w najpilniejszych sytuacjach mogły dojeżdżać do wezwań w 8 minut na obszarze miasta oraz 15 poza jego terenem.

Od stycznia tego roku jeden zespół ratowniczy został przeniesiony z Torunia do Ostaszewa. Karetka wraz z zespołem dyżurującym przez 24 godziny na dobę mieści się w japońskim zakładzie Sharp.

- Wybraliśmy taką lokalizację, ponieważ było to jedyne miejsce, które w pełni odpowiadało naszym potrzebom - tłumaczy Wiesław Brosdowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Toruniu. - Zespół ratowniczy umieściliśmy na terenie gm. Łysomice m.in. na wniosek starosty toruńskiego. Chodzi o sprawne obsłużenie potrzeb mieszkańców nie tylko miasta, ale i powiatu. Nie mamy rejonizacji, która konkretnie określałaby, która karetka obsługuje dany obszar. Zakładamy jednak, że ze względu na odległości, karetka ta będzie dojeżdżała głównie do wezwań na terenie gminy Łysomice oraz do północnych części Torunia. Ma też zabezpieczać zdarzenia drogowe na krajowej jedynce.

Według pierwszych obserwacji zespół z Ostaszewa w składzie dwóch ratowników oraz kierowcy ma mniej wezwań, niż kiedy dyżurował w Toruniu. Zespół jednak każdego dnia kilkakrotnie wyjeżdża ze swojej bazy w Sharpie.
Taki zespół już wcześniej powstał na terenie gminy Czernikowo.

Z myślą o lewym brzegu
Od marca lewobrzeżną część miasta oraz okoliczne gminy będzie obsługiwał nowy zespół ratowniczy, który zostanie utworzony na ul. Włocławskiej.

Z myślą o mieszkańcach zachodniej części miasta oraz gminie Zławieś Wielka wraz z zakończeniem budowy nowego stadionu żużlowego przy ul. Bydgoskiej, na terenie stadionu swoją bazę będzie miał specjalistyczny zespół ratowniczy, który zostanie przeniesiony z ul. Konstytucji 3 maja.

Jak najkrócej
- Zmiany wynikają z wojewódzkiego planu zabezpieczenia ratunkowego, który ustala wojewoda - tłumaczy Wiesław Brosdowski. - Od marca będziemy mieli dziewięć zespołów ratowniczych na terenie miasta oraz powiatu toruńskiego. Dodatkowo jeden zespół ratowniczy funkcjonuje w ramach działalności Szpitala Powiatowego w Chełmży. Już teraz nasze wyjazdy są zbliżone do podstawowych założeń określających dojazd do wezwań w ciągu 8 minut na terenie miasta oraz 15 minut poza jego obszarem.

Obecnie Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego dysponuje ośmioma zespołami ratowniczymi, w tym pięcioma podstawowymi: w Ostaszewie, przy ul. Paderewskiego, Grudziądzkiej i Konstytucji 3 maja w Toruniu oraz w Czernikowie. Zespoły specjalistyczne WSPR mieszczą się w Toruniu: przy ul. Grudziądzkiej oraz dwa przy Konstytucji 3 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska