www.pomorska.pl/torun
Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun
W naszym mieście jest coraz więcej przemocy z rodzinie. Tak przynajmniej wynika ze statystyk, finansowanego przez województwo, biura rzecznika praw ofiar, które właśnie podsumowało dziesięcioletnią działalność.
W 2000 roku zarejestrowało ono 138 spraw, w 2005 - 251, a w 2009 r. już 290. Najczęstszą przyczyną problemów jest alkohol, pojawia się w 70 proc. interwencji.
Żona wyjeżdża, mąż zostaje
- Katem może być każdy: - mówi Mariola Tuszyńska, toruńska rzeczniczka praw ofiar - mąż, syn, brat, sąsiad zza ściany.
Przemocy dopuszczają się ludzie zarówno o podstawowym, jak i o wyższym wykształceniu.
Mariola Tuszyńska mówi: - Na szczęście wkrótce ma być znowelizowana ustawa, dająca nam - osobom pomagającym - dużo instrumentów skutecznego działania. Na przykład natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania przez kata, albo też przymusowy udział w zajęciach korekcyjno-edukacyjnych.
W ostatnich latach pracownicy biura zauważyli wzrost liczby spraw związanych z występowaniem w rodzinie chorób psychicznych. Sporo jest także takich związanych z podejmowaniem starań przez ojców o uzyskanie prawa opieki nad dzieckiem. Spowodowanych jest to długotrwałą nieobecnością żony, która wyjechała do pracy za granicę.
Prawnik pomoże bezpłatnie
- Nasza pomoc rozpisana jest na wiele miesięcy, a czasami i lat - wyjaśnia Mariola Tuszyńska. - Najistotniejsza jest współpraca prawnika i psychologa, bo to właśnie psycholog zmienia punkt widzenia ofiary na siebie, na sytuację, na świat. Bez zmiany mentalności w ofierze nic się bowiem nie zmieni.
W naszym województwie, jako jedynym w kraju, maltretowani, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć na bezpłatną opiekę prawną na każdym etapie postępowania.
- Zajmujemy się sprawami związanymi z rozwodami, występujemy w imieniu małoletnich, reprezentujemy rodziny zamordowanych - wymienia Stanisław Chodkowski, adwokat i prognozuje: - Patologii jest coraz więcej, więc będzie jeszcze gorzej.
Biuro rzecznika praw ofiar mieści się przy ul Słowackiego 114 i czynne jest od 7.30 do 17. Z dyżurującymi prawnikami i psychologami jest też w tym czasie kontakt telefoniczny pod nr 56 659 13 99. Po tej godzinie, do godz. 22, można dzwonić pod numer Niebieskiej Linii 0 800 154 030.
Czytaj e-wydanie »