Zobacz wideo: Jak działa nowa Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu?

Przypomnijmy, że po drugim rozbiorze Rzeczpospolitej w 1793 roku Toruń znalazł się pod zaborem pruskim. Do Polski wrócił na mocy decyzji traktatu wersalskiego z 1919 roku. 18 stycznia 1920 roku oddziały armii pod dowództwem generała Józefa Hallera wkroczyły do Torunia i przejęły miasto z rąk Niemców.
104. rocznica powrotu Torunia do Polski: kwiaty na grobie i pod obeliskiem
Obchody 104. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski w czwartek 18 stycznia rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobie burmistrza Ottona Steinborna na cmentarzu św. Jerzego przy ulicy Gałczyńskiego oraz pod obeliskiem wojewody Stefana Łaszewskiego przy Fosie Staromiejskiej.
Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<
Warto dodać, że pierwszy z nich jako reprezentant ludności polskiej witał wojsko polskie wkraczające do Torunia 18 stycznia 1920 i tego samego dnia objął stanowisko komisarycznego burmistrza Torunia. Stefan Łaszewski był w latach 1919–1920 pierwszym w historii II RP wojewodą pomorskim, którego stolicą w dwudziestoleciu międzywojennym był Toruń. Urzędował w gmachu przy Fosie Staromiejskim, obecnym Collegium Maius UMK.
104. rocznica powrotu Torunia do Polski: uroczystość patriotyczna i koncert
Druga, oficjalna część rocznicowych uroczystości rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera u wylotu ulicy Piastowskiej na plac św. Katarzyny. Potem jej uczestnicy przemaszerowali na Rynek Staromiejski. Tu odbyła się uroczystość patriotyczna. W jej programie było przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń, odegranie Hymnu RP i podniesienie flagi na maszt, przemówienia okolicznościowe, salut armatni Bractwa Kurkowego oraz wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Toruniu.
Przy okazji uroczystości Orkiestra Wojskowa w Toruniu została uhonorowana Medalem Pamiątkowym Roku Mikołaja Kopernika. Przewodniczący Rady Miasta Torunia prof. Marcin Czyżniewski wręczył go medal dowódczyni Orkiestry kapitan Joannie Krause.
Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<
Na wieczór, z okazji 104. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski, zaplanowano recital wokalistki Krystyny Prońko w Dworze Artusa. W repertuarze są jej utwory, wykonywane przy akompaniamencie na pianinie i saksofonie. Niestety, już na długo przed koncertem nie było na niego wolnych miejsc. Bezpłatne wejściówki, rozprowadzane przez Urząd Miasta, cieszyły się wielkim zainteresowaniem.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: