Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Toruń potrzebuje Bydgoszczy, żeby ją rolować". Gorąca sesja Rady Miasta Bydgoszczy

(bog, ast)
Archiwum GP
Pięć godzin trwała debata o spalarni śmieci, ale Gimnazjum numer 13 zlikwidowano już w niespełna kilka minut. Obecnie trwa dyskusja na temat losów Starego Miasta. Nowatorski pomysł Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zyskał jednak akceptację radnych.

godz. 8:00 - Do sesji gotowy jest już Piotr Król, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Na swoim profilu na facebooku pisze: "Dzisiaj sesja. Plan zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta i informacja o Spalarni to najistotniejsze kwestie. Porozmawiajmy więc... ;-) "

godz. 9:30 - Sesja rozpoczęta. Na początek zaplanowano wystąpienie obywatelskie w sprawie "Budowy Zakładu Termicznego Przekształcania odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego".

godz. 9:50 - Radni zmienili plan sesji. Roman Jasiakiewicz skarcił przy okazji prezydenta Rafała Bruskiego za zbyt późne przedstawienie Radzie Miasta projektów uchwał. Zgodnie z regulaminem powinno się to odbyć najpóźniej tydzień przed sesją. Tymczasem kilka projektów wpłynęło jeszcze w poniedziałek.

godz. 10:00 - Włodzisław Giziński dziękuje radnym za współpracę. - Wczoraj, telefonicznie zostałem poinformowany przez Pawła Olszewskiego, że zostałem odwołany z funkcji szefa klubu Platformy Obywatelskiej - mówi. W Radzie będzie teraz pełnił funkcję szeregowego radnego.

godz. 10:10 - Przygotowania projektu budowy spalarni odbywały się w pośpiechu i w sposób niedbały - mówi Marek Zientak z Bydgoskiego Forum Ekologicznego. Jego zdaniem miasto powinno się wycofać z inwestycji. - Jej koszty są astronomiczne, a tymczasem całość jest nieprzemyślana - dodaje. Mówi też, że taka inwestycja powinna być poprzedzona miejskim referendum.

godz. 10.20 - Rozpoczęła się prezentacja projektu spalarni. Dla odmiany słyszymy jednak same superlatywy - informacje o nowych miejscach pracy, itp.

godz. 11:00 - Koniec prezentacji. Po niej miała rozpocząć się dyskusja, ale jest 10-minutowa przerwa, bo na sali nie ma prezydenta.

godz. 11:20 - Prezydent już na sali, a radni wznawiają sesję i dyskusję o spalarni. Według Jacka Bukowskiego z SLD spalanie to najdroższy sposób utylizacji śmieci.

godz. 11:50 - Toruń ma psi obowiązek pomóc finansowo Bydgoszczy w budowie spalarni - mówi Tomasz Rega (PiS).

godz. 12:00 - Lech Zagłoba-Zygler (PO) pyta o technologię spalania, a dokładnie zapachy, jakie będą się z niej wydobywać. - W Wiedniu spalarnia jest w samym centrum miasta i takiego problemu nie ma. Czy tak samo będzie u nas? - pyta radny.

godz. 12:08 - Występują kolejni radni, ale dyskusja schodzi na boczny tor. Kolejni mówcy poruszają już nawet tematy związane z faworyzowaniem Torunia, brak drogi S5, i generalnie słabej reprezentacji interesów Bydgoszczy względem naszych sąsiadów. - Toruń potrzebuje Bydgoszczy, żeby ją rolować - mówi wprost Marek Jeleniewski (SLD).

godz. 12:20 - Stawiam tezę, że prezydent Bruski chce dalej brnąć w ten niedobry projekt - uważa Piotr Król (PiS).

godz. 12:55 - Od 20 minut na pytania i zarzuty radnych odpowiada prezydent Rafał Bruski. - Badamy, na ile można jeszcze zmienić i poprawić projekt spalarni - mówi.

godz. 13:20 - Koniec dyskusji. Przewodniczący ogłosił półgodzinną przerwę, po której planowo powinno się odbyć głosowanie radnych nad przyjęciem informacji o projekcie spalarni. Czy się odbędzie, dowiemy się za kilkadziesiąt minut.

godz. 14:10 - Sesja wznowiona. Głosowania jeszcze nie ma, bo na mównicę weszła Grażyna Ciemniak, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Jako "najbardziej zorientowana" w temacie udziela kolejnych wyjaśnień, w tonie zbliżonym do wypowiedzi Rafała Bruskiego - trwają negocjacje, tak samo jak rozmowy i prace nad ostatecznym kształtem porozumienia w sprawie spalarni, w tym współpracy z Toruniem. Radni dyskutują o tej inwestycji już piątą godzinę. Jak tak dalej pójdzie przepadnie im mecz Polska-Niemcy na mistrzostwach europy w piłce ręcznej.

godz. 14:45 - Koniec 30-minutowego wystąpienia Grażyny Ciemniak. - Sprawy cen dla mieszkańców Bydgoszczy za wywożenie śmieci ustalimy w późniejszym terminie. Teraz nie jest to możliwe - kończy pani prezydent.

godz. 15:25 - po pięciu godzinach koniec tematu spalarni. Sprawozdanie zakończyło się uchwaleniem wniosku PiS, który zobowiązuje prezydenta miasta do renegocjacji warunków umowy z Toruniem. Czekamy na decyzje dotyczące szkół, w tym losów gimnazjum nr 13.

godz. 16:00 - Klamka zapadła. 17. głosami radni zdecydowali o likwidacji bydgoskiego Gimnazjum nr 13. Przed nami jest jeszcze kilka, mniej istotnych punktów sesji oraz ostatnia ważna dla mieszkańców sprawa dotycząca przyszłości Starego Miasta. Czekamy.

godz. 16:15 - Radni wyraźnie podkręcili tempo uchwalając kilka uchwał z rzędu. Dzięki temu projekt dotyczący Starego Miasta jest już omawiany przez szefową Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Przypomnijmy, że w wielkim skrócie plan MPU zakłada oddanie całej tej przestrzeni artystom, restauratorom, likwidację ruchu kołowego, odejście od typowo handlowych funkcji Starówki i pomoc miasta w remontach prywatnych kamienic.

godz. 16:43 - Pierwszy głos zabrał Stefan Pastuszewski (PiS). Niestety, negatywne komentarze radnego wyraźnie wynikają z niezrozumienia blisko 50-stronnicowego opracowania MPU. Wstyd. Czekamy na poważniejsze argumenty. Kolejni radni dociekają o koszty związane z realizacją planu. - Czy miasto na to stać? - pytają.

godz. 17:00 - Dyskusja trwa w najlepsze. Kolejne uwagi radnych dotyczą konkretnych detali projektu. Roman Jasiakiewicz zwraca uwagę, że przy Długiej jest tylko jedna kamienica należąca do miasta. Anna Mackiewicz (SLD) wprost mówi, że będzie głosować przeciw, bo obecne funkcje Starego Miasta są jej zdaniem bardziej odpowiednie dla ponad 300-tysięcznego miasta niż propozycje MPU.

godz. 17:05 - Szefowa MPU zaczyna odpowiadać na kolejne pytania i uwagi. Jeszcze raz wyjaśnia, że projekt kierunków rewitalizacji Starego Miasta pokazuje możliwości i potencjał tego regionu, a nie gotowe rozwiązania. - Można nam zarzucać różne rzeczy, ale nie to, że opracowanie nie jest naszą autorską pracą. Nie odkrywamy Ameryki, ale skoro wszystko wiemy, to dlaczego Długa wygląda jak wygląda. Nasz pomysł nie przyniesie natychmiastowej poprawy, ale da realną możliwość stopniowego rozwoju Starówki w ciągu kilku najbliższych, a być może nawet i wielu lat. Ale Brdę przywracano miastu przecież od 1998 roku - mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor MPU. Dodaje też, że pierwszym etapem zmian będzie remont uliczek i stopniowe zamykanie rejonu dla ruchu kołowego.

godz. 17:10 - Głos zabrał przedstawiciel Stowarzyszenia Bydgoskiej Starówki: - Na całej Długiej tylko na parterach kamienic zamkniętych jest obecnie blisko 30 lokali. Jak tak dalej pójdzie, to ulica umrze całkowicie - mówi. - Naszym zdaniem pomysł MPU jest dobry, a jedyną uwagę mamy do pozostawienia możliwości ruchu samochodów. Choćby na bocznych uliczkach - dodaje. Podobnego zdania jest Jacek Bukowski (SLD) - Kwestia komunikacji wymaga moim zdaniem jeszcze przemyślenia - mówi radny.

godz. 17:21 - Na sali sesyjnej słychać okrzyki ze Starego Rynku, gdzie trwa protest przeciwników umowy ACTA.

godz. 17:30 - A jednak. Radni przyjęli pomysł MPU. Teraz na tapecie jest nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta.

godz. 18:00 - Projekt zmian w obrębie Starego Rynku to moim zdaniem brak szacunki dla przeszłości - uważa Stefan Pastuszewski. Dyskusje na chwilę przerywa Roman Jasiakiewicz, który informuje radnych, że Polacy wygrali z Niemcami. Uwag jest jednak jeszcze sporo - dotyczących pomnika, ruchu kołowego i możliwości zabudowy w obrębie Starówki.

godz. 19:20 - Sesja wciąż trwa a na sali sesyjnej jest coraz większe zamieszanie. Stefan Pastuszewski zgłosił 50 uwag do projektu. Wszystkie zostały jednak odrzucone. Kolejno odrzucane są też następne wnioski innych radnych. Ostatecznie Rada Miasta przyjęła plan.

Radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta.

Na tym kończymy naszą relację. Szczegóły w czwartkowym, papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska