Przed dyskusją, przewodnicząca komisji edukacji zaprezentowała opinię dotyczącą procedowanych uchwał, która była pozytywna, ale z "uwagami". Jakimi? - Aby deklaracje składane rodzicom uczniów kierunków pozarolniczych zostały w pełni zrealizowane - wyjaśniała Edyta Ogonowska, radna KO i jednocześnie szefowa komisji edukacji.
Przypomnijmy. Chodzi o to, że warunkiem przejęcia "Rolnika" przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest to, że nastąpi to tylko względem nauczana kierunków rolniczych. Obecnie w "Rolniku" są dwa technika spoza tego obszaru: reklamy oraz obróbki drewna. Pierwotnie poinformowano, że uczniowie tych kierunków zostaną przeniesieni do innych szkół. Wówczas stanowczy sprzeciw wyrazili rodzice tej młodzieży. Ostatecznie władze miasta w osobie wiceprezydent Róży Lewandowskiej zapewniły, że uczniowie najstarszych klas ukończą naukę w budynkach "Rolnika", ale pod szyldami szkół odpowiednio:
reklama - Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich, a
obróbka drewna - Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych.
Młodsze roczniki mają złożyć deklarację czy także chcą naukę kontynuować w budynku "Rolnika" czy już od 1 września 2025 roku przejść do wspomnianych wyżej placówek.
Prezydent Maciej Glamowski zaznaczał, że priorytetem jest dla władz miasta, aby proces ten odbył się bez szkody dla uczniów.
Polecamy także:
Ministerstwo Rolnictwa przejąć ma nieruchomości i grunty Zespołu Szkół Rolniczych w Grudziądzu
Radni także wyrazili zgodę na przekazanie w formie darowizny nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 8 hektarów na rzecz Skarbu Państwa, co także wiąże się z troską o dalszy rozwój szkoły. - Ponadto wystąpiłem do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, aby przekazał Ministerstwu Rolnictwa 12 hektarów gruntów, które są wokół szkoły - dodaje Maciej Glamowski. - To także wzmocni potencjał placówki.
Z kolei dr inż. Arkadiusz Wojciechowski, dyrektor ZSR w Grudziądzu informował na sesji o tym, że planowane jest utworzenie od przyszłego roku dwóch nowych kierunków. O szczegółach nie chciał jeszcze mówić.
21 radnych, którzy byli obecni na sesji nadzwyczajnej w czwartek 6 marca jednogłośnie wyrazili zgodę zarówno na przekazanie w drodze porozumienia Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w formie darowizny nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 8 hektarów na rzecz Skarbu Państwa. 2 radnych było nieobecnych: Maciej Gburczyk (OG) i Mariusz Żebrowski (KO).
