Projekt uchwały w tej sprawie przygotował konwent seniorów toruńskiej rady miasta, w skład którego wchodzą przewodniczący oraz jego zastępcy, a także szefowie klubów.
W uzasadnieniu czytamy: "W 2011 r. mija 600. rocznica zawarcia pierwszego pokoju toruńskiego. Jest to także rok prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Rocznica pokoju toruńskiego harmonijnie wpisuje się w prezydencję RP i stanowi doskonałą okazję do wykorzystania tego faktu w kreowaniu wizerunku Torunia jako miasta otwartego, tolerancyjnego i posiadającego znaczący kapitał historyczny".
Pierwszy pokój został zawarty 1 lutego 1411 roku na Kępie Bazarowej między Polską i Litwą a Krzyżakami. Był zwieńczeniem wojny z okresu 1409-1411. Drugi pokój został zaś podpisany 19 października 1466 r. w Dworze Artusa. Zakończył wojnę trzynastoletnią z zakonem krzyżackim. Wówczas Królestwo Polskie odzyskało tzw. Prusy Królewskie, czyli Pomorze Nadwiślańskie, ziemię chełmińską, Żuławy oraz Warmię. Natomiast każdy mistrz krzyżacki musiał składać królowi polskiemu hołd lenny. "Traktat pokojowy zawarto w mieście, które zasłynęło wiernością i pierwsze wzniosło sztandar powstania antykrzyżackiego. Toruń, w nagrodę za wierność i pomoc w prowadzeniu wojny, został obdarowany licznymi przywilejami królewskimi, a także 15 wsiami oraz folwarkami pokrzyżackimi" - czytamy w uzasadnieniu uchwały. Gród Kopernika uzyskał też tytuł samodzielnego miasta królewskiego, mógł wysyłać posłów na sejm pruski i został zwolniony z opłat na rzecz króla.
W jaki sposób upamiętniono te wydarzenia?
W latach 1870-1873 Marian Jaroczyński namalował obraz, który przedstawia akt zawarcia ugody. Można go oglądać w Muzeum Okręgowym w Ratuszu Staromiejskim.
Z okazji 500-lecia zawarcia pokoju wybito okolicznościowy medal pamiątkowy. Ponadto, jedyne przez wiele lat rondo w mieście zyskało nazwę pl. Pokoju Toruńskiego.
Jak będzie wyglądać ten jubileuszowy rok? Hasłem promocyjnym tych rocznic będzie "Toruń miastem pokoju". Gród Kopernika ma być przedstawiony jako miejsce wielkich historycznych wydarzeń (obrady sejmu polskiego w XVI i XVII w., wizyty władców), dialogu międzykulturowego, wymiany poglądów (Colloquium Charitativum), wykazującego troskę o dziedzictwo historyczne i ważnego dla rozwoju stosunków międzynarodowych między Polską, Litwą i Niemcami. "Postanawia się zorganizować w ciągu całego roku 2011 cykl wydarzeń naukowych, promocyjnych i kulturalnych" - piszą autorzy uchwały.
Radni rozpatrzą tę propozycję już podczas czwartkowej sesji. Jeśli ją poprą, rozpoczną się prace nad programem obchodów.