https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Specjalistyczny Szpital Miejski ma już nowy budynek im. dr. Wandy Błeńskiej

Adam Mroczek
Na zdjęciu - Uroczyste otwarcie nowego budynku Specjalistycznego Szpitala Miejskiego oraz nadanie mu imienia dr. Wandy Błeńskiej
Na zdjęciu - Uroczyste otwarcie nowego budynku Specjalistycznego Szpitala Miejskiego oraz nadanie mu imienia dr. Wandy Błeńskiej Grzegorz Olkowski/Polska Press
We wtorkowe przedpołudnie na terenie Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu przy ulicy Batorego odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku "R".

Zobacz wideo: Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na COVID-19

We wtorkowe przedpołudnie na terenie Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu przy ulicy Batorego odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku "R".

Toruń. Specjalistyczny Szpital Miejski z nowym budynkiem!

Udział w uroczystości otwarcia oraz nadania budynkowi imienia zasłużonej lekarki - dr. Wandy Błeńskiej wzięli m.in. Michał Zaleski, prezydent Torunia, Zbigniew Fiderewicz - wiceprezydent, Marcin Czyżniewski - przewodniczący Rady Miasta Torunia, a także Justyna Wileńska, dyrektorka placówki.

Rozbudowa Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu zakończyła się już w poprzednim roku, ale pandemia uniemożliwiła otwarcie nowej części. W nowym skrzydle umieszczone zostały m.in. oddział udarowy, oddział neurologiczny, oddział przeszczepowy i pracownia bibliologii molekularnej. Inwestycja sfinansowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

Nowy budynek posiada dwa piętra i jest częściowo podpiwniczony. Poziom minus jeden przeznaczony jest m.in. na archiwum i szatnie personelu oraz magazyny oddziałów. Parter mieści nowy szesnastołóżkowy oddział udarowy i przeniesiony z budynku głównego oddział neurologiczny, a także pracownię elektroencefalografii. Oddział przeszczepowy i pracownia biologii molekularnej zajmują większą część drugiego piętra, co związane jest z planowanym rozwojem tego segmentu działalności placówki. W nowym skrzydle jest też miejsce dla oddziału intensywnej opieki medycznej i dwóch sal operacyjnych. Elementem tego przedsięwzięcia jest także zakup wyposażenia, w tym nowoczesnej aparatury medycznej, które stoi w nowych szpitalnych przestrzeniach. Nieco wcześniej lecznica zakupiła specjalistyczny sprzęt dla pracowni badań endoskopowych – gastroskop, kolonoskop i diatermię.

Łączna wartość inwestycji wynosi 30 milionów złotych. Większą część sumy, około 19 milionów złotych pokryło miasto, a reszta środków pochodzi z funduszy unijnych. W planach jest też powstanie kolejnych budynków, w tym nowego SOR-u oraz kuchni z oddziałem chorób wewnętrznych.

Prezydent Zaleski oprócz symbolicznego przecięcia wstęgi odznaczył też Specjalistyczny Szpital Miejski medalem 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

- Kto jak nie szpital, który ma już 111 lat zasługuje na takie wyróżnienie - mówił.

Kim jest patronka budynku dr. Wanda Błeńska?

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 roku w Poznaniu. W latach XX-tych ubiegłego wieku przeniosła się do Torunia, gdzie rozpoczęła naukę w Miejskim Gimnazjum Żeńskim. W 1928 roku zdała maturę i powróciła do Poznania na studia w Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W międzyczasie angażowała się też w działalność misyjną. Po ukończeniu studiów i uzyskaniu dyplomu podjęła staż w Szpitalu Miejskim w Toruniu, pracując na oddziałach interny, ginekologii i chirurgii. W czasie wojny wstąpiła do konspiracji i AK, była też sanitariuszką. W 1944 roku została aresztowana, ale została wykupiona przez organizację "Gryf Pomorski". W kolejnych latach wyjechała do Niemiec, Anglii i Ugandy, gdzie opiekowała się trędowatymi. Odbyła wiele podróży i spotkań m.in. z Matką Teresą i Janem Pawłem II, a w 1993 roku na stałe wróciła do Polski. Zmarła 27 listopada 2014 roku w wieku 103 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Szkoda tylko, że w tym nowym budynku nie będzie miał kto leczyć. Przecież neurologia po ostatnich problemach kadrowych opiera się na rezydentach, a udarówki to chyba nie ma do tej pory.? Przecinanie wstęgi i malowanie trawy na zielono.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska