W tym tygodniu w Miejskim Ośrodku Edukacji i Profilaktyki Uzależnień startuje rekrutacja do projektu "Profesjonalna opieka szansą odnalezienia się na rynku pracy". O co chodzi? W najbliższych miesiącach 40 osób bezrobotnych z Torunia i powiatu dzięki szkoleniom i stażom będzie miało szansę wyspecjalizować się w opiece nad osobami starszymi lub dziećmi. A to rzadko spotykane kwalifikacje.
Społeczeństwo się starzeje
- Dziś opiekunami bywają zazwyczaj znajomi, sąsiedzi, ludzie, którzy po prostu dysponują wolnym czasem, ale nie mają zawodowego przygotowania do takiej pracy - zauważa Danuta Gadziomska, dyrektor MOEiPU. - Profesjonalnych opiekunów i opiekunek będzie w najbliższym czasie brakować. Powód? Nasze społeczeństwo się starzeje. W ciągu ostatnich 20 lat średnia długość życia w Polsce wydłużyła się aż o 19 lat!
A to niesie ze sobą wiele konsekwencji. Pojawiają się choroby przypisane do wieku późnego, z którymi wcześniej nie mieliśmy styczności. Jednopokoleniowość rodzin sprawia natomiast, że seniorami często nie ma się kto opiekować. Utrudnia to jeszcze pęd współczesnego życia, przez który czasu na opiekę nad starszymi jest coraz mniej. - Nasze społeczeństwo się zmienia, chcemy uprzedzić następstwa tych procesów. Starość nie musi oznaczać spadku komfortu życia - zapewnia Gadziomska, a Dorota Zaklikowska, koordynatorka projektu dodaje: - Nasza propozycja to także odpowiedź na rozwiązania prawne, planowane na 2012 rok. Ma wówczas zostać wprowadzona możliwość ubezpieczenia od ryzyka niesamodzielności. A to będzie wiązało się z utworzeniem specjalistycznych instytucji do opieki nad seniorami. Warto już dziś przygotować kadry.
Co ciekawe, projekt odpowiada na potrzeby kilku grup społecznych: po pierwsze seniorów, którzy zyskają profesjonalną opiekę, po drugie bezrobotnych, którzy będą mogli zyskać fach poszukiwany na rynku pracy i wreszcie rodziców, którzy nie zawsze mają szansę zapewnić swoim pociechom miejsce w żłobku lub przedszkolu.
Naucz się i... zarób
Czego będą uczyć się przyszli opiekunowie? Szkolenie obejmuje 114 godzin zajęć z psychologii okresu rozwojowego, podstaw pielęgnacji, pierwszej pomocy, dietetyki. Nie zabraknie również warsztatów rozwoju osobistego, spotkania na temat możliwości założenia własnej firmy i... kursu dobrych manier. - Zawód opiekuna wymaga dużego taktu, wyczucia i wrażliwości - wyjaśnia Gadziomska. - A nam zależy, by "absolwenci" projektu mieli taki moralny certyfikat, naszą gwarancję, że są ludźmi godnymi zaufania i zajmą się swoim podopiecznym z odpowiednią troską.
Po zakończeniu zajęć dydaktycznych uczestników szkolenia czeka trzymiesięczny staż, za który otrzymają wynagrodzenie.
Wymagania nie powinny nikogo odstraszyć. Wiek i wykształcenie nie grają roli. Podstawowym kryterium jest brak pracy. Pierwszeństwo będą mieć młodzi rodzice, którzy po wychowaniu dziecka próbują wrócić na rynek pracy, bezrobotni, w których otoczeniu występuje problem alkoholowy oraz niepracujący o niskich kwalifikacjach zawodowych. Przyszły opiekun nie może być karany ani uzależniony. Jakie predyspozycje mogą przydać się w przyszłej pracy? Dorota Zaklikowska wymienia bez wahania: - Odpowiedzialność, cierpliwość, spokój, otwartość na drugiego człowieka, szacunek dla cudzej ułomności. Myślę, że to cechy, które składają się na sylwetkę idealnego kandydata.
Projekt "Profesjonalna opieka szansą odnalezienia się na rynku pracy" kosztuje 344 tys. zł i w całości finansowany jest ze środków unijnych.
Szczegółowych informacji na temat szkoleń udziela Miejski Ośrodek Edukacji i Profilaktyki Uzależnień przy ul. Kasztanowej 16. Tel. 56 650 74 06.