Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Urzędnicy biorą się za Starówkę. Powstał zespół ds. zabytkowej dzielnicy

Wojciech Giedrys
Rynek Nowomiejski mimo rewitalizacji świeci pustkami
Rynek Nowomiejski mimo rewitalizacji świeci pustkami Lech Kamiński
W zespole ds. zabytkowej dzielnicy działają grupy problemowe: do spraw społecznych, gospodarczych, ładu przestrzennego oraz porządku i bezpieczeństwa. Jakie mają propozycje?

Zespół po raz pierwszy zebrał się 17 lipca. - Prezydent Michał Zaleski podkreślił na nim wagę projektu Restart - mówi Magdalena Krzyżanowska z biura prasowego magistratu. - Zaznaczył, że raport końcowy projektu Restart powinien być dokumentem wyjściowym dla prac tego zespołu.

Jak ożywić toruńską Starówkę? Przedsiębiorcy mają pomysł na "Restart"

Przypomnijmy: ten projekt przez wiele miesięcy realizowali wspólnie społecznicy, urzędnicy i mieszkańcy Torunia. Jego efektem miała być wizja przyszłości zabytkowej dzielnicy. Restart przedstawił rekomendacje: wypracowanie spójnej i przemyślanej polityki dla śródmieścia, odpowiedź na wyzwania społeczne, tworzenie sprzyjającego klimatu dla biznesu, przyjaznej przestrzeni publicznej. Teraz urzędnicy przełożą je na konkretne propozycje.

Na drugim posiedzeniu - 25 września - w zespole zostały wyodrębnione grupy problemowe: do spraw społecznych, gospodarczych, porządku i bezpieczeństwa, ładu przestrzennego. Kierują nimi kolejno: wiceprezydenci Ludwik Szuba, Zbigniew Fiderewicz, Zbigniew Rasielewski i Adam Popielewski, architekt miasta. - Grupy podczas spotkań wypracowały własne propozycje działań zmierzających do rozwiązania problemów Starówki i jego społecznego i gospodarczego ożywienia - mówi Krzyżanowska. Teraz opracowują harmonogram realizacji pomysłów. Plany zostaną zaprezentowane dziś podczas posiedzenia zespołu.

Te propozycje, jak podkreśla magistrat, w wielu punktach pokrywają się z postulatami formułowanymi przez grupy tematyczne Restartu i końcowe rekomendacje. - I tak na przykład: propozycje grupy problemowej ds. gospodarczych obejmują ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej na obszarze Starego Miasta poprzez likwidację pewnej grupy zezwoleń czy umożliwienie ekspozycji towarów przed sklepami, wprowadzają ulgi i zwolnienia podatkowe, wspierają preferowane rodzaje działalności gospodarczej np. rzemiosło i sektor kreatywny - mówi Krzyżanowska.

Tymczasem w ostatnim tygodniu zrobiło się głośno wokół Restartu. Światło dzienne ujrzała recenzja raportu końcowego projektu pióra Dagmary Milczyńskiej-Hajdy, eksperta ds. rewitalizacji oraz rozwoju miast. Odnosi się do niego krytycznie: "Raport końcowy przedstawia opis przedsięwzięcia, którego cel, różnie przez autorów przedstawiany, po lekturze całości opracowania dla mnie wciąż pozostaje trudny do uchwycenia" - pisze.

Dlaczego magistrat wydał 2 tys. zł na takie opracowanie? - Recenzja ma udoskonalić wnioski płynące z raportu i na pewno nie zmierza do tego, by zdyskredytować bądź zmienić zapisy w nim zawarte - podkreśla Krzyżanowska. - Naszym zdaniem, nie podważa celów i założeń Restartu. Nie dyskredytuje go, lecz podkreśla jego wagę i charakter.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska