Projekt uchwały dotyczący wykazu tegorocznych konsultacji będzie rozpatrywany na jutrzejszej (16.01) sesji rady miasta. Z wszystkich propozycji - do magistratu wpłynęło sześć wniosków - rada społeczna ds. konsultacji społecznych opracowała listę rankingową zawierającą pięć tematów. Większość z nich zgłosiły rady okręgów.
Do tego wykazu prezydent Torunia dodał kolejnych sześć zagadnień. Łącznie w tym roku ma być konsultowanych 11 tematów. Nie oznacza to jednak, że nie można poszerzyć tej listy. Konsultacje w trakcie roku mogą zgłaszać bowiem nie tylko władze Torunia i rada miasta, ale też rady okręgu, grupy co najmniej 150 torunian lub pięciu organizacji pozarządowych.
Czytaj także: Toruń ma regulamin konsultacji społecznych
Co będziemy konsultować z urzędnikami w 2014 r.? - Na uwagę zasługują konsultacje, które ruszą na wiosnę, a dotyczyć będą zagospodarowania terenów zielonych "Zielony Toruń" - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor wydziału komunikacji społecznej i informacji urzędu miasta. Chodzi m.in. o tereny rekreacji na Starówce, rewitalizację parku osiedlowego na Skarpie czy zieleń na Chełmińskim Przedmieściu.
Rada okręgu Bydgoskie chce porozmawiać z mieszkańcami o ożywieniu osiedla Fałata. - Chodzi nam o zagospodarowanie terenu między blokami Gagarina 154-168, 170-200 i 202-208 oraz zakończeniami ulic: Kasprowicza, Wyspiańskiego, Wyczółkowskiego, Jaroczyńskiego i Żeromskiego - tłumaczy Jarosław Wojtas, członek rady. Torunianie będą mogli zabrać głos w sprawie budowy kolejnego etapu trasy wschodniej od pl. Daszyńskiego do ul. Grudziądzkiej.
Z kolejnym wnioskiem wystąpiła rada okręgu Staromiejskie. Proponuje, żeby opracować standardy "jakości użytkowej pieszych ciągów" na Starówce. Co to znaczy? - Chodzi nie tylko o kobiety w szpilkach, ale niepełnosprawnych czy turystów z walizkami na kółkach - tłumaczy Jarosław Zyska, przewodniczący tej rady i proponuje, aby to były szersze i dłuższe konsultacje uwzględniające wszystkie grupy zainteresowane tym tematem. Konsultowane mają być również zasady umieszczania szyldów i reklam w zespole staromiejskim oraz na Bydgoskim, a także strategia rozwoju architektury mieszkalnej i usługowo-handlowej dla historycznych przedmieść. Mieszkańcy będą mogli się też wypowiedzieć o bydgosko-toruńskim partnerstwie dotyczącym projektów transportowych.
Czytaj e-wydanie »