Uczelnie ubiegały się o dofinansowanie kształcenia na kierunkach ścisłych oraz mających znaczenie dla rozwoju gospodarki (wcześniej ministerstwo przedstawiło ich listę). Na konkurs nadesłanych zostało 197 wniosków, z czego 80 oceniono pozytywnie. Tylko na realizację 39 z nich znalazły się pieniądze. Wśród nich są projekty przygotowane przez UMK. - Pierwszy dotyczy kształcenia na kierunku chemia na studiach drugiego stopnia, drugi na ochronie środowiska. W tym przypadku są to studia pierwszego i drugiego stopnia - wyjaśnia Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. - Pozytywnie oceniono nasz projekt dotyczący kształcenia na matematyce i informatyce. Są to studia pierwszego stopnia. Nie przyznano nam na jego realizację pieniędzy, ale mamy nadzieję, że jeszcze się to zmieni.
Negatywnie oceniono natomiast projekty złożone przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Obejmowały one kształcenie na kierunku biotechnologia oraz matematyka - mówi krótkoTomasz Zieliński, rzecznik UKW. Negatywną ocenę otrzymał również projekt zgłoszony przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.
Najlepsi studenci, którzy wybiorą studenci na kierunkach zamawianych, będą otrzymywać stypendium -1000 zł miesięcznie. W tym roku rząd przeznaczył na realizację projektów 200 mln zł.
