Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię
Przypomnijmy, że ogłoszony na początku roku konkurs wygrało austriackie biuro Baumschlager Eberle Lustenau. Teraz wszyscy chętni będą mogli przyjrzeć się także pozostałym propozycjom, które dostały się do finałowego etapu rywalizacji. W XIX-wiecznych pomieszczeniach dawnego zboru ewangelickiego zaprezentowany zostanie efekt pracy pięciu najwyżej ocenionych biur architektonicznych.
Zwiedzający sami ocenią
Wśród nich znalazły się m.in. koncepcje Kengo Kumy, architekta odpowiedzialnego za projekt stadionu olimpijskiego w Tokio, biura Kozień Architekci realizującego projekt przebudowy bydgoskiej filharmonii czy współpracowników legendarnej Zahy Hadid. Na wystawie pokonkursowej obejrzeć będzie można 65 plansz prezentujących poszczególne koncepcje, a także miniaturowe makiety zaproponowanych przez architektów budynków. Centralnym elementem wystawy jest licząca ponad 4m 2 makieta toruńskiej starówki z wkomponowanym już budynkiem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Uczestnicy wystawy będą mogli na własne oczy przekonać się jak budynek ECFC wpisze się w swoje najbliższe otoczenie oraz w jaki sposób wpłynie na panoramę miasta.
Warto dodać, że zwieńczeniem wydarzenia będzie dyskusja pokonkursowa, którą zaplanowano na 5 listopada o godzinie 15.
Polecamy
Filmy do zobaczenia w sieci
Wystawie towarzyszyć będzie przegląd filmów o architekturze. Filmy prezentowane będą online na platformie https://online.ecfcamerimage.pl/. Każdego tygodnia będzie można obejrzeć inną propozycję. Od 18 do 24 października prezentowany będzie film „Na krawędzi, historia opery w Sydney” o skomplikowanych dziejach architektonicznego symbolu Australii. W dniach 25 -31 października dokument „Wielka Architektura” poświęcony Bjarke Ingelsowi, cenionemu architektowi młodego pokolenia znajdującemu się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Times. W ostatnim tygodniu zaplanowano dwa filmy: od 1 do 6 listopada dokument Leszka Ciechońskiego „Tumult nad Łodzią”, a od 5 do 6 listopada dokument „Szkice Franka Gehry” zrealizowany przez Sydneya Pollacka, reżysera doskonale znanego z form fabularnych .
Wystawa potrwa do 6 listopada, czynna będzie przez siedem dni w tygodniu od godziny 12 do 18, wstęp wolny.
