Pani Ania w sobotę zajęcia miała od godz. 8.00. Przyjechała na nie samochodem, zaparkowała go w pobliżu pl. Rapackiego i pobiegła do Collegium Maius. Po godz. 12.00 wróciła i za wycieraczką znalazła 50- złotowe wezwanie do zapłaty. Odnalazła parkingowego i zaczęła mu tłumaczyć, że nie mogła kupić biletów, bo nie miała od kogo.
Zapłacę, jak wrócę
- Jak stwierdził parkingowy, żartując chyba, za szybą powinnam zostawić namalowaną uśmiechniętą buźkę. Potem dodał, że nie płaciłabym kary, gdybym umieściła tam kartkę z informacją "zapłacę jak wrócę". Przecież i tak musiałam wrócić po samochód. Nie rozumiem różnicy. Wszystko załatwiłaby kartka? Skąd miałam o tym wiedzieć? - mówi pani Ania.
Pani Ania zapłaciła już "mandat" przez internet, ale nie godzi się na to, aby takie sytuacje były nieuregulowane.
Marian Arendt, odpowiedzialny w Miejskim Zarządzie Dróg za strefę płatnego parkowania, mówi: - Osoba, której często zdarza się przyjeżdżać do strefy przed rozpoczęciem pracy parkingowych, w kasie MZD, przy Wałach gen. Sikorskiego, może zakupić kilka biletów z wyprzedzeniem. Po wjechaniu do strefy powinna samodzielnie je skasować, zakreślając miesiąc, dzień, godzinę i minuty rozpoczęcia parkowania, ale od godziny, od której obowiązuje płatne parkowanie.
Czyli w dni powszednie od 8.00, a w sobotę od 9.00.
Co mają jednak zrobić kierowcy, którzy o tej możliwości nie wiedzą? - Powinny podjechać z wezwaniem do naszej kasy i kasjerka przyjmie od nich opłatę od godziny jego wystawienia do momentu zgłoszenia się w kasie - wyjaśnia Marian Arendt.
Od kwietnia komórki
Czasami inkasenci, zresztą na prośbę MZD, sami za wycieraczkę samochodu wkładają półgodzinny lub godzinny bilet, licząc na to, że po przyjściu kierowca uiści zaległe opłaty. Praktyka pokazuje jednak, że robią tak, gdy kierowca danego samochodu jest im znany i mają pewność odzyskania wyłożonych pieniędzy.
Od 1 kwietnia problem częściowo się rozwiąże, bo wchodzi możliwość wnoszenia opłaty za pomocą telefonów komórkowych. Zainteresowani tym kierowcy będą musieli zarejestrować się stronie: www.mobilet.pl. Tam trzeba podać swoje dane i wybrać formę rozliczeń. W samochodzie powinno pozostać wydrukowane z internetu potwierdzenie korzystania z tej opcji. Kontrolerzy, na miejscu, w swoich terminalach, będą mieli możliwość sprawdzenia czy opłata jest uiszczona.
W wakacje zaś mają pojawić się parkometry.