W październiku rozpocznie się pierwszy rok akademicki w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej, pierwszej tego typu uczelni w Europie. Placówka założona przez zakon franciszkanów powstaje przy ul. Poznańskiej - w pobliżu zabytkowego klasztoru. Na początek oferują oni trzyletnie, dzienne studia licencjackie na kierunku filologia hebrajska. Za semestr nauki zapłacimy 2 tys. zł. Kandydaci mogą się już rejestrować na stronie internetowej uczelni www.wsfh.edu.pl, gdzie trzeba wypełnić specjalny formularz.
- Jak dotąd zgłosiło się 12 osób - mówi o. dr Maksymin Tandek, rekor WSFH i przełożony franciszkanów. - W br. przyjmiemy 45 osób. Jeśli chętnych będzie więcej, przeprowadzimy z nimi rozmowy kwalifikacyjne. Powstaną trzy, 15-osobowe grupy, bo w takich najlepiej prowadzi się lektoraty z języków obcych.
Słuchacze będą mogli poznać m.in. język hebrajski (współczesny, biblijny i rabiniczny), aramejski, syryjski, grecki biblijny, dawną i współczesną historię Izraela i Żydów i literaturę hebrajską. Wśród przedmiotów znajdzie się też język angielski i łacina. Uczelnia zamierza również stworzyć program stypendialny, który pozwoli na wyjazdy słuchaczy do Izraela i Stanów Zjednoczonych. W jakich warunkach będą się uczyć studenci? Będą mieć do dyspozycji sale dydaktyczne z komputerami, dobrze wyposażoną bibliotekę i pokoje. Wśród wykładowców znajdzie się m.in. prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący Knesetu, a także prof. Piotr Muchowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Adaptacja zabytkowego klasztoru na pokoje dla słuchaczy ma potrwać do końca sierpnia br. Właśnie tam najpierw będą się odbywać zajęcia. Na jego poddaszu zaprojektowano kaplicę i salę telewizyjną. Nowy gmach WSFH, którego budowa ruszyła wiosną, ma być gotowy w grudniu br. Znajdzie się tam m.in. osiem sal dydaktycznych, aula na 150 osób. Obok siedziby powstanie 88 postojów. Inwestycja pochłonie 19,4 mln zł.
W przyszłym roku WSFH chce rozpocząć kursy języków hebrajskiego i jidysz oraz kurs przewodników po Ziemi Świętej, a za 3 lata - studia magisterskie i podyplomowe m.in. z filologii hebrajskiej.