Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńscy naukowcy chcieliby wybudować radioteleskop (zobacz film)

Adam Willma [email protected]
W Piwnicach stoi jeden z najlepszych radioteleskopów na świecie. Ten, który ma powstać w Borach Tucholskich czaszę ma mieć taką samą.
W Piwnicach stoi jeden z najlepszych radioteleskopów na świecie. Ten, który ma powstać w Borach Tucholskich czaszę ma mieć taką samą. Fot. Autor
W najbardziej ustronnym miejscu Borów Tucholskich toruńscy naukowcy chcieliby wybudować największy w naszej części Europy radioteleskop.

https://www.youtube.com/watch?v==LfdgaZMVj8s
Plany budowy nowego radioteleskopu astronomowie z Torunia snuli już od wielu lat. Problemem była jednak lokalizacja. Nauczką dla naukowców była lokalizacja 32-metrowej anteny w Piwnicach pod Toruniem. Na początku lat 90., gdy ją wznoszono, nikomu nie śnił się nawet tak dynamiczny rozwój sieci komórkowych. A dla superczułej anteny nasłuchującej impulsów z kosmosu są to zabójcze zakłócenia.

Tym razem badacze najodleglejszych zakątków wszechświata chcą uniknąć kolejnego starcia z cywilizacją. Dlatego nową lokalizację wytyczyli w samym środku kompleksu leśnego.

To najlepsza lokalizacja dla radioteleskopu w tej części Polski - zapewnia prof. Andrzej Kus, dyrektor Centrum Astronomii UMK. - Lasy są najpewniejszym gwarantem, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat nie pojawią się okolicach duże skupiska ludzkie, ani inne obiekty emitujące zakłócenia.

Astronomowie liczą na europejskie fundusze z programu Innowacyjna Gospodarka - Infrastruktura Badawczo-Rozwojowa oraz przychylność marszałka województwa.

W najbliższy poniedziałek dyrektor CA UMK będzie prowadził rozmowy z gospodarzem terenów, na których miałby stanąć radioteleskop - Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu.

Zdajemy sobie sprawę, że procedura nie będzie łatwa, bo chodzi o teren leżący na obszarze Wdeckiego Parku Krajobrazowego, ale chodzi przecież o inwestycję całkowicie bezpieczną dla środowiska i nieuciążliwą - mówi prof. Kus.

- Zdaję sobie sprawę, że jest to inwestycja o wyjątkowym znaczeniu dla nauki, ale dopóki nie ma oceny oddziaływania tej inwestycji na środowisko, za wcześnie mówić o naszym stanowisku - mówi dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego Stefan Łysek. Musimy dokładnie przyjrzeć się jak wpłynie na krajobraz.

Naukowcy muszą się spieszyć. Aby skorzystać ze środków unijnych pozostały im cztery lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska