https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruńscy astronomowie budują superradioteleskop!

Kamila Mróz
astronomowie (na zdjęciu prof. Andrzej Kus) pracują na 32-metrowym radioteleskopie.
astronomowie (na zdjęciu prof. Andrzej Kus) pracują na 32-metrowym radioteleskopie. Lech Kamiński
- Na nowym radioteleskopie zrobimy badania, których nie wykonuje się nigdzie indziej na świecie - mówi astronom prof. Andrzej Kus z UMK.

O planach budowy 90-metrowego radioteleskopu naukowcy z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem mówili już od kilku lat, lecz zawsze bardzo ostrożnie. Bo to wyjątkowe przedsięwzięcie, które nie tylko wymaga ogromnej sumy pieniędzy, ale także odpowiedniego miejsca. Dlaczego? Konieczne było znalezienie takiego terenu, na którym występuje nikły poziom zakłóceń cywilizacyjnych. Co więcej, naukowcy muszą mieć pewność, że w miejscu budowy instrumentu (i w okolicach) przynajmniej przez kilkadziesiąt lat nie powstaną żadne inwestycje.

Przeczytaj także: Astronomowie z Torunia: otwierają się przed nami nowe drzwi do kosmosu

Z Wilna pod Toruń

Przeszło 60 lat temu, dla przybyłych z Wilna, legendarnych profesorów Władysława Dziewulskiego i Wilhelminy Iwanowskiej takim azylem okazały się Piwnice. Wieś znajdująca się kilkanaście kilometrów od Torunia była też od niego oddzielona głębokim, na 4 kilometry, pasem zieleni, mało zaludniona i - wówczas - bez perspektyw budowlanych. To tu zbudowali, dziś cenione, obserwatorium astronomiczne.

W latach 90. wzbogaciło się ono w największy w Europie Środkowo-Wschodniej 32-metrowy radioteleskop. Dzięki niemu Piwnice weszły w istotne międzynarodowe projekty astronomiczne. Jednak kolejne fabryki strefy ekonomicznej w pobliskim Ostaszewie zaczęły zakłócać pracę naukowców. - Zostaliśmy "wypchnięci" z pewnych zakresów fal radiowych - mówi prof. Andrzej Kus, inicjator budowy nowego radioteleskopu.

Z Torunia do serca Borów

Radioteleskop miałby stanąć w Dębowcu w gm. Osie, leżącym na granicy województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Projekt poparli już marszałkowie obu regionów, a także leśnicy.

W piątek w Gdańsku rektorzy UMK i Politechniki Gdańskiej podpisali list intencyjny w sprawie projektu budowy Heveliusa (bo tak się ma nazywać) i stworzenia wokół niego narodowego Centrum Inżynierii Kosmicznej. Sam, przynajmniej, 90-metrowy, ruchomy, radioteleskop miałby kosztować ok. 100 mln zł (jeśli będzie możliwość, astronomowie zbudują jeszcze większy).

Teraz trzeba poszukać na to pieniędzy. - Nie mamy żadnych gwarancji, musimy się postarać, zawalczymy o środki europejskie - mówi prof. Kus. - Liczymy na nie, tym bardziej że chodzi o sprzęt, który stanie się częścią międzynarodowej infrastruktury badawczej.

W Borach Tucholskich naukowcy robiliby nowatorskie badania, obserwując najbardziej odległe obszary we wszechświecie! Radiowa kamera do równoczesnego monitorowania dużego obszaru nieba zbierałaby więcej danych, lepszej jakości. - Co mogłoby doprowadzić do nowych odkryć - ma nadzieję kierownik projektu.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa radioteleskopu zakończy się w 2015 roku.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
car POtrafi
Całbecki z Redzimskim budują sobie pomnik? Po nich choćby i potop?

Będzie działał tak jak astrobaza w Gniewkowie?
e
edik
Całbecki z Redzimskim budują sobie pomnik? Po nich choćby i potop?
P
PCgołodupiec w ostrogach?
W Bydgoszczy przy UKW jest idealne miejsce na radioteleskop.
Ale Toruń znowu oszukal Bydgoszcz i dogadał się z Gdańskiem

Durny chlachcic znów wylewa swoje kompleksy?
Nie wiadomo kto jest większym oszołomem tacy chlachcice czy CIUL-becki?
Trzeba mieć nieźle POrąbane,żeby w tym jednym z najuboższych regionów,gdzie młodziez ucieka wszędzie byle nie tutaj, budować teleskopy i ogładąć niebo?

Niech odda swoje wynagrodzenie wraz z rektorem histErykiem i sami budują fanaberie-zachcianki kiedy ten region tonie.

Czy w końcu radni z PO odwołają tego nieudacznika zwanego marszałkiem,czy my musimy ich odwołać,żeby wreszcie zeszli na ziemię??
J
Jan
W Bydgoszczy przy UKW jest idealne miejsce na radioteleskop.
Ale Toruń znowu oszukal Bydgoszcz i dogadał się z Gdańskiem
k
ku
Do tego te sto milionów złotych to jest tylko koszt budowy radioteleskopu. Drugie tyle potrzebne jest na wyposażenie ośrodka badawczego w sprzęt i w ogóle postawienie jakiegokolwiek ośrodka w nowej lokalizacji.
k
ku
Budujecie to wy, ale dziwne tytuły. Nie budują, a ewentualnie zbudują jeśli będą mieli za co.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska