Radioteleskop RT-4 Kopernik powstał w 1994 roku. Jest największym tego typu urządzeniem w naszej części Europy. Tzw. reflektor główny urządzenia ma 32 metry średnicy, prawie 900 metrów kw. powierzchni i zbudowany jest 336 aluminiowych paneli. Po 25 latach działalności przejdzie remont – po zerwaniu obecnej powłoki malarskiej i antykorozyjnej oraz usunięciu korozji, zostanie na nowo pomalowany.
Rekrutacja na UMK - chcą studiować głównie medycynę i prawo
– Nasz radioteleskop ma ogromne znacznie dla rozwoju wiedzy o wszechświecie. Co roku publikowanych jest co najmniej 50 artykułów w najważniejszych czasopismach międzynarodowych powstałych dzięki obserwacjom prowadzonym przy jego użyciu – czytamy wypowiedź prof. Krzysztofa Katarzyńskiego na stronie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Jak informuje UMK na swojej stronie, w początkowej działalności radioteleskop wykorzystywany był głownie do badania pulsarów, obecnie służy badaniom widm radiowych obiektów z naszej galaktyki, które pozwalają określić ich skład chemiczny oraz do badań odległych ciał niebieskich spoza Układu Słonecznego.
Kosztowny remont zostanie w całości sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało UMK 4 miliony złotych. Na tę kwotę składają się środki na wyczyszczenie i przemalowanie – 2,5 mln zł oraz 1,5 mln zł na dofinansowanie działalności radioteleskopu.
Decyzję resortu nauki w sprawie przyznania środków na remont radioteleskopu przekazała wczoraj (15 lipca) prorektorowi UMK prof. Andrzejowi Sokali oraz dyrektorowi Centrum Astronomii prof. Krzysztofowi Katarzyńskiemu toruńska posłanka Iwona Michałek, która wsparła wniosek UMK o przyznanie środków na remont. - Cieszę się że mogłam wesprzeć starania astronomów i mój Uniwersytet otrzymał pieniądze – napisała na Facebooku Iwona Michałek, posłanka partii Porozumienie i sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku, a prace mają ruszyć wiosną 2020 r. Centrum Astronomii w podtoruńskich Piwnicach przewiduje, że radioteleskop nie będzie używany przez pół roku.
Zobacz także wideo: Pit 0 dla młodych
