Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dębowcu stanie 90-metrowy radioteleskop. Osie już stawia na astronomię

(aga)
Wizualizacja radioteleskopu Heweliusz w otoczeniu Borów Tucholskich.
Wizualizacja radioteleskopu Heweliusz w otoczeniu Borów Tucholskich. UMK
Trzy przedszkola z gminy Osie załapały się do marszałkowskiego programu "Mały naukowiec". Ma to związek z budową Narodowego Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej w Borach Tucholskich.

Wśród 72 przedszkoli w województwie kujawsko-pomorskim, na prelekcje dla przedszkolaków poświęcone naukom ścisłym dostały się aż trzy przedszkola z gminy Osie: w Brzezinach, Wierzchach i Osiu.

Zainteresowanie było ogromne, a liczba miejsc ograniczona. - Panie z naszych przedszkoli wysłały zgłoszenia pięć minut po północy, czyli w pierwszych minutach 7 października - tego dnia rozpoczął się nabór - wyjaśnia Michał Grabski, wójt gminy Osie, który nie kryje, że bardzo zależało mu na udziale w naukowym projekcie dla najmłodszych.

Polega on na pokazach, eksperymentach oraz warsztatach z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych oraz astronomii, z czynnym udziałem dzieci. Spotkania przeznaczone są dla minimum 10-osobowych grup przedszkolaków w wieku 5-6 lat.

Zobacz też:

Żywe lekcje astronomii w świeckiej astrobazie

- Szczególnie interesuje nas astronomia, bo do 2020 roku na terenie gminy Osie ma powstać Narodowe Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej - przypomina wójt. - Byłem przedwczoraj w Toruniu, gdy podjęto uchwałę w tej sprawie: centrum kosmiczne wpisano w strategię rozwoju naszego województwa na lata 2014 - 2020.

Grabski wierzy, że inwestycja ta doczeka się realizacji: - A wraz z nią wzrośnie zainteresowanie naszych uczniów astronomią. Sądzę, że zrobi na nich wrażenie sąsiedztwo tak nowoczesnego sprzętu do badania kosmosu.

Przypomnijmy, że chodzi o radioteleskop Heweliusz o średnicy 90 metrów.
Pod jego lokalizację wybrano Dębowiec w gminie Osie, ponieważ otoczenie rozległych Borów zagwarantuje badaczom niewielkie zakłócenia radiowe. - Obsługa radioteleskopu nie ma być liczna, bo dane z nasłuchu będzie on transmitował na Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Mikołaja Kopernika - dodaje wójt.

Udział w projekcie "Mały naukowiec" wezmą też przedszkolaki z Czapel w gminie Świecie.

Zobacz na mapie planowane miejsce budowy radioteleskopu!

Wyświetl większą mapę

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska