Toruńscy paulini rozpoczynają budowę kościoła

  Toruńscy paulini rozpoczynają budowę kościoła

  (WG)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Toruńscy paulini rozpoczynają budowę kościoła

  ©sxc.hu

  50-metrowa dzwonnica i dwa poziomy na tysiąc osób - tak będzie się prezentować nowa świątynia paulinów, która wkrótce wyrośnie przy ul. Konstytucji 3 Maja.
  Toruńscy paulini rozpoczynają budowę kościoła

  ©sxc.hu

  Plac budowy kościoła został już poświęcony przez toruńskiego biskupa Andrzeja Suskiego. Teraz może na niego już wkroczyć ekipa robotników. Świątynia będzie kolejnym elementem kompleksu paulinów, który od pięciu lat powstaje przy ul. Konstytucji 3 Maja - w pobliżu marketu budowlanego Obi.

  Mają już klasztor

  Do tej pory zakonnikom udało się tam postawić budynek klasztoru i zagospodarować plac, na którym wyrośnie kościoł pw.
  Matki Bożej Częstochowskiej. Parafia paulinów pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej została ustanowiona dekretem z sierpnia 1996 r. W styczniu 1999 r. na terenie między ul. Konstytucji 3 Maja i Przy Skarpie została otwarta tymczasowa kaplica, w której do dzisiaj są odprawiane nabożeństwa. Kamień węgielny pod budowę świątyni, której budowa właśnie się rozpoczęła, 11 lat temu, podczas pielgrzymki do Torunia poświęcił papież Jan Paweł II.

  Wznoszenie kompleksu, który zaprojektował zespół architektów - Zbigniew J. Białkiewicz, Andrzej A. Białkiewicz, Joanna Białkiewicz, Judyta Biela-Świerczek i Paweł Świerczek - rozpoczęło się w 2005 r. Budowla będzie mieć owalny kształt. Zostanie zbudowana na planie łacińskiego krzyża, na wysokim cokole. Przed świątynią znajdzie się reprezentacyjny plac, który pomieści ok. 2,4 tys. osób.

  50-metrowa dzwonnica

  Na dwóch poziomach kościoła będzie miejsce dla tysiąca wiernych (900 miejsc na poziomie nawy kościoła i 150 na zawieszonym nad kruchtą poziomie chóru). Wewnątrz znajdą się dwie kaplice: nieustannej adoracji najświętszego sakramentu i różańcowa. Prezbiterium z ołtarzem będzie wyraźnie wyodrębnione. Powstanie też wydzielone miejsce dla chóru i dyrygenta. Z zakrystii kościoła do klasztoru ma prowadzić łącznik.

  Świątynia będzie widoczna z daleka dzięki 50-metrowej dzwonnicy. Kompleks stawia toruńska firma Bud-Tech. Kościół powstaje z datków parafian. Zakonnicy sprzedają cegiełki w nominałach od 5 do 100 zł.


  Udostępnij


  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej