Nasze miasto znów przyłączy się do kilkuset innych ośrodków z całego świata, które 21 czerwca obchodzą Święto Muzyki. Dotychczas w Toruniu odbyły się dwie edycje imprezy. Przygotowywali je Mateusz Jagielski i Maciej Czubak. To była zupełnie oddolna inicjatywa, która nie była wspierana przez instytucje publiczne. W tym roku zdecydowali się oddać organizację wydarzenia w ręce biura Toruń 2016.
Spontaniczne muzykowanie
"Mamy nadzieję, że instytucja zapewni imprezie dynamiczny rozwój. Uważamy, że pod nowym sztandarem Święto Muzyki nabierze jeszcze większego rozmachu" - stwierdzili w liście do instytucji, która koordynuje starania o tytuł ESK 2016. Dwie pierwsze toruńskie edycje były spontanicznymi akcjami. Muzycy koncertowali przez cały dzień niemal na każdym rogu staromiejskich uliczek. Występy odbywały się także poza Starówką.
Święto Muzyki jest organizowane od 1982 r. Pomysł narodził się we Francji. Obecnie odbywa się w ponad 300 miastach, 100 krajach i na pięciu kontynentach. Wydarzenie ma charakter niekomercyjny. Na całym świecie do wspólnego muzykowania zapraszają mieszkańców m.in. filharmonie, opery, teatry muzyczne, szkoły, kluby, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby i kawiarnie. Nie ma żadnych ograniczeń i wymagań dla uczestników, co do wieku czy gatunku muzyki.
Urzędnicy wskażą miejsce
Toruń 2016 już teraz zaprasza do współpracy wszystkie osoby, które były zaangażowane w organizację święta w ubiegłych latach. Instytucja liczy także na pomoc nowych wolontariuszy, którzy chcą się włączyć w realizację imprezy. Więcej szczegółów na stronie internetowej imprezy: www.swietomuzyki.eu. Jej koordynatorem jest Joanna Gus z Toruń 2016. Biuro zajmie się m.in. wskazaniem miejsc, gdzie można koncertować, przygotowaniem plakatów i ulotek, a także oprawą medialną wydarzenia.