Toruński chór podbija Europę

  Toruński chór podbija Europę

  Łukasz Fijałkowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Toruński chór podbija Europę

  ©nadesłane

  Zachwycają znakomitym wykonaniem pieśni operowych i patriotycznych. Od lat zdobywają nagrody na międzynarodowych i krajowych festiwalach. Chór Copernicus koncertuje już od ponad 20 lat.
  Toruński chór podbija Europę

  ©nadesłane

  Chór męski Copernicus, to amatorski zespół artystyczny, który działa przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Muzycy obchodzili w ubiegłym roku jubileusz 20-lecia.

  Obecnie zespół liczy blisko trzydziestu śpiewaków. Jego prezesem jest Bogumił Marczewski. Od września 2003r. kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu jest Paweł Jan Jankowski.

  Chór ma w repertuarze utwory wybitnych kompozytorów polskich, polskie pieśni patriotyczne i operowe.
  Przez lata działaności artyści mogą pochwalić się niezliczoną liczbą koncertów. Występowali w Polsce i za granicą. Odwiedzli m.in. Austrię, Finlandię, Francję, Holandię, Niemcy, Norwegię, Szwajcarię, Watykan, Litwę i Włochy.

  Są laureatami festiwali krajowych i zagranicznych. W 1989 r. zdobyli główną nagrodę w X Wojewódzkim Konkursie Chórów o Puchar Wojewody Toruńskiego i puchar Prezydenta Torunia dla najlepszego chóru męskiego, drugą nagrodę i wyróżnienie za najlepsze wykonanie pieśni kaszubskiej na XII Ogólnopolskim Festiwalu w Wejherowie. Zdobyli też nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Montreux w Szwajcarii.

  - Chór zachwyca pięknym brzmieniem męskich głosów - mówi Jerzy Rochowiak, dyrektor toruńskiego WOAK-u. - Podziw wzbudzają też partie solowe. Słuchaczom udziela się szacunek chórzystów do muzyki, ujmuje ich miłość do śpiewu, artystyczna pasja.

  Muzycy uczestniczyli także w przygotowaniu oratorium w pięciu aktach Misterium Christi z muzyką ks. dr. Antoniego Chlondowskiego i tekstem ks. dr. Franciszka Harazima. Premiera oratorium odbyła się 18 lutego 1989r. w toruńskim kościele św. Józefa. Misterium Christi prezentowano dwadzieścia razy.
  Artyści występowali niedawno w Jeleniej Górze na europejskim XII Festiwalu Silesia Sonans, który rozpoczął się 1 września i zakończy 16 października.

  Pod dyrekcją Pawła Jana Jankowskiego toruńscy śpiewacy wystąpili w kościele garnizonowym Łaski Chrystusa Pod Krzyżem, obecnie Podwyższenia Krzyża Świętego.

  W programie koncertu Chóru Copernicus znalazły się m. in. "Moja piosnka" Cypriana Kamila Norwida z muzyką Józefa Świdra, "Modlitwa obozowa" Adama Kowalskiego, "Pieśń wojenna" J. Kościelskiego z muzyką Stanisława Moniuszki, "Hymn Pomorza" Zygmunta Moczyńskiego. Zarówno publiczność, jak i organizatorzy Festiwalu znakomicie przyjęli występ toruńskiego chóru. W życiu zespołu udział w prestiżowym jeleniogórskim Festiwalu jest znaczącym wydarzeniem.

  Wśród gości tegorocznej edycji Festiwalu Silesia Sonans są Tomasz Strahl - wirtuoz wiolonczeli, Agnieszka Rehlis - mezzosopranistka, Olivier Latra - tytularny organista paryskiej katedry Notre Dame, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Festiwal zakończy koncert z udziałem Wojciecha Kilara; utwory wybitnego kompozytora wykonają Chór Filharmonii Śląskiej w Katowicach i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej