Wiele lat temu "Mówią Wieki" wydały numer poświęcony Warszawie. Przez lata nie zdążyły się jednak numery poświęcone "monograficznie" jednemu miastu w Polsce, chociaż tematycznie skupiano się chociażby na krajach.
Bo w tych murach żyje historia
- Nieraz planowaliśmy wydanie numerów o innych polskich miastach, ale z rozmaitych przyczyn nie udawało się to nam - mówi Jarosław Krawczyk, redaktor naczelny miesięcznika "Mówią Wieki". - Teraz się udało - a dlaczego Toruń? To oczywiste - bo jest pięknym i zabytkowym miastem, bo w tych murach historia żyje naprawdę niezwykle intensywnie. Do tego doszła jeszcze przecież niedawno sprawa odnalezienia czaszki Mikołaja Kopernika.
Co napisali?
Poświęcone Toruniowi "Mówią Wieki" znaleźć można już w kioskach. A co można przeczytać o naszym mieście i Mikołaju Koperniku?
O odkryciu grobu najsłynniejszego polskiego astronoma opowiada prof. Jerzy Gąssowski, archeolog z Wyższej Szkoły Humanistycznej z Pułtuska. Krzysztof Mikulski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, które patronuje "Wiekom"pisze o zjawisku toruńskości - atmosferze miasta "jakby zastygłego w czasie i przestrzeni, uderzającego w każdego przybysza swą oryginalną gotycką tożsamością", opisuje też dzieje dawnego Torunia. Tekstów i opowieści o sekretach dziejów naszego miasta jest w miesięczniku więcej - nie mogło wśród nich zabraknąć dziejów toruńskich pierników oraz historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.