Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium - Toruń” otwarte zostało 17 lutego 1994 roku w budynku przy ul. Franciszkańskiej 15. Pierwszy publiczny seans odbył się dwa dni później - 19 lutego - w rocznicę urodzin Kopernika. Premierowy seans nosił tytuł „A jednak się kręci”.
Inicjatorem otwarcia placówki i pierwszym dyrektorem był Lucjan Broniewicz. Po jego śmierci, w 2011 roku dyrektorem została jego żona Anna.
Coraz bliżej do remontu starego mostu w Toruniu
W sobotę 2 marca zorganizowano specjalne jubileuszowe obchody. Z tej okazji prezydent Michał Zaleski wręczył dyrekcji Planetarium Medal Thorunium. Goście jubileuszu mieli okazję zobaczyć przedpremierowy pokaz nowego seansu - „Poza horyzonty”, do którego scenariusz napisał Szymon Żywica.
Planetarium cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak informuje toruński magistrat, w pierwszym roku działalności zakładano, że planetarium odwiedzi je 40 tysięcy osób, a gości było ponad 100 tysięcy. Przez 25 lat główny pokaz obejrzało już ponad 4,5 miliona osób.
- Planetarium stało się punktem charakterystycznym Torunia, a zwłaszcza toruńskiej Starówki. To miejsce oryginalne i specyficzne, ale w mieście Mikołaja Kopernika opowiadać o niebie nie tylko wypada, ale trzeba to robić! - mówiła Anna Broniewicz, podczas jubileuszowego spotkania.
Obecnie w toruńskim Planetarium można oglądać między innymi takie seanse astronomiczne: "W poszukiwaniu życia", "Meteoplanet, "Mój kumpel Niko", "Lato pod gwiazdami", "Ziemia - planeta Kopernika". „Cudowna podróż”, „Makrokosmos”, „Wirująca Ziemia”.
Dostępna jest także sala „Baza MARS#17” - interaktywna przestrzeń zaaranżowana w formie bazy kosmicznej, gdzie odwiedzający mają do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć na Marsie i wykonać powierzone im zadania.
Flash Info odcinek 4 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.